מעורר מחשבה: המלצה על "לאורה הצח של המציאות", ספרה של אסתר פלד

12-2584f
קבצי סיפורים קצרים הם לא דבר שכיח בשוק הספרים הישראלי: הקוראים אוהבים את הספרות שלהם "בחתיכה אחת", וכך גם ההוצאה לאור עצמה של סיפורים הופכת ללא כלכלית. חוץ מזה, לא כל קובץ הוא מוצלח, והתוצאה היא שאנחנו נתקלים באחד טוב באמת לעתים רחוקות מאוד. אבל האחד הזה יכול להיות כל כך מעולה שהוא ישכיח את ההחמצות שלפניו: כזה הוא "לאורה הצח של המציאות", ספר הפרוזה הראשון של אסתר פלד, מחברת ספר הבודהיזם "להרבות טוב בעולם". הכרך הזה מכיל תריסר סיפורים שמפגינים את היכולת המופלאה של סיפור של כמה עמודים לאצור בין המילים עולם ומלואו, לערב את הקורא במורכבות שלו ולגרות אותו לחשיבה.

בנקודות הפתיחה הגיבורים של פלד קפוצים: הם ניצבים בפני דילמות מוסריות, נרדפים על ידי דבר ביקורת שנמתח עליהם, מהרהרים על מקומם בחברה ומנהלים חיי אהבה בעייתיים. בסיום חלק מהדמויות מתגלות כעגולות וחלק לא, אבל הקורא תמיד יוצא עם חומר למחשבה. נוסף על קווי העלילה, הספר גם עוסק בפילוסופיה ובפסיכולוגיה (הוא אפילו מותח עליה ביקורת אמיצה!), ובדרך חולל בי כזו סערה רגשית שכמעט התחלתי לריב עם עצמי בקול רם. אסתר מובילה את הקורא בדרך המסוימת שלה, אבל עושה זאת תוך שהיא מעניקה לקורא אשליה של בחירה חופשית; היא יכולה לרגש מצד אחד ולהתגלות כלוגיקנית מיומנת מצד שני, אבל בכל מקרה הקורא המוקסם חייב יהיה ללכת במבוך המחשבתי שהיא בונה ולהפיק מסקנות משלו.

בין אם היא מגוללת סיפור על משבר בחיי נישואים או כותבת מסה על מהי אהבה או האם קיים דבר כזה רצון חופשי, פלד היא מספרת מרתקת ושפתה אינטליגנטית ועשירה. אם אתם מעוניינים בספר שיגרום לכם לחשוב, להרגיש ולסעור – אסור לכם לפספס את הספר הזה.

ציטוטים נבחרים:

"כל כך מסודר. כל כך מאורגן. כל כך נכון. איום ונורא, חשבתי." (עמוד 18)
"אני לא מתכוון לעסקת חליפין; אני מתכוון לאהבה." (עמוד 69)
"יש בלבול עמוק בכל הנוגע לאהבה, אצלי בפרט, ואצל האנושות כולה בכלל." (עמוד 83)
"שאלה נוספת הקשורה בעניין זה היא האם ניתן להתשחרר מאשליות ובה בעת לא לטפח מרירות מסוימת, מועטה או רבה. זאת האומנות, אני סבורה, זאת אומנות החיים." (עמוד 83)
"אני נכנסת כאן לעימות עם ישות חמקמקה אך אלגנטית; אלגנטית משום שבעורקיה זורם לכאורה דם אצילים פלורליסטי, סובלני, אוהב אדם; חמקמקה משום שהיא מוכנה לקבל הכול, ממש הכול – חוץ מאותה הבחנה קדומה, שכנראה פג תוקפה, בין טוב לרע." (עמוד 172)

*המאמר התפרסם במקור במעריב לנוער, פברואר 2013תגובה אחת

  1. […] הקודם של אסתר פלד, "לאורה הצח של המציאות" (בבל 2013), צלל ללא פחד למלוא עומקן של סוגיות […]

כתיבת תגובה