ביקורת ספר: "השמש השחורה" מאת אמנון רובינשטיין מרתק

השמש השחורהאמנון רובינשטיין הוא משפטן ופוליטיקאי, זוכה פרס ישראל למשפט ואדם שנמצא בכל הצמתים המרכזיים של מדינת ישראל, מהקמתה כמעט ועד היום. "השמש השחורה", ספרו החמישי, הוא נובלה שעוסקת בסיפורו של שאול לעת דמדומי חייו, כאשר זיכרונו מחל לבגוד בו והוא שוכח את מותו המצער של חברו ומטפלו, גדעון. שאול הכיר את גדעון ביום הראשון שנכנס לכיתה כעולה חדש מפולין. אט אט, בין הניסיונות השונים של שאול לאתר את גדעון ברחבי תל אביב מוכת הפיגועים של 2002, הקורא נחשף אל סיפורם של שאול, גדעון ונשותיהם בתל אביב של שנות השישים ובאירופה של שנות הארבעים. כל אחד מהם שרד את השואה בצורה אחרת והיא השאירה בו חותם אחר. כל אחד מהם גם נחשף לישראל אחרת, ישראל קולטת עלייה שמנסה למחוק כל זכר למה שהיה "שם". בשנות האלפיים הילדים של אז הם המבוגרים של היום, אשר מתמודדים עם הזקנה, הקן המתרוקן, המחלות השונות והתוצאות של הבחירות שהם עשו במהלך חייהם.

הכתיבה של רובינשטיין מאוד עדינה, מדויקת וקצרה. אין הרבה מקום למריחה ופרטים מיותרים. הדמויות שלו עגולות ואינן מושלמות, הן צלחו הרבה מכשולים והתמודדו עם הרבה דילמות שונות שעיצבו את מהלך חייהן. הנובלה מורכבת מפרקים אשר הולכים קדימה ואחורה בזמן ומתארים בכל פעם דמות אחרת, כאשר החוט המקשר הוא החיפוש של שאול אחרי גדעון. זה ספר מסע שבסיומו הסבר מאיר עיניים על מציאות, חלום ומגנון ההכחשה, כפי שבא לידי ביטוי הן לאחר השואה והן בעקבות הפיגועים והמצב הביטחוני המוכר לכולנו.

נובלה זו מומלצת הן לאוהבי הנובלות והסיפור הקצר והן לאלו האוהבים לקרוא על ישראל של פעם לצד ישראל של היום. ניסיונו הספרותי של רובינשטיין בשילוב עם המציאות הקיימת יוצרים נובלה מרתקת לקריאה. מומלץ.

השמש השחורה / אמנון רובינשטיין, 2013, הוצאת זמורה ביתן, 187 עמודים. מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה