ביקורת ספר: "השקט והשאל", הכרך השני בסדרת "כאוס מהלך" מאת פטריק נס

השקט והשאל פטריק נס כריכת הספר"כאוס מהלך", שיצא בעברית לפני כשנתיים, היה אחד מספרי הנוער הטובים ביותר שנכתבו בשנים האחרונות: סיפור קצבי ואקשני המשלב מדע בדיוני, גיבורים בני נוער, אומץ ודמיון. למרבה הצער, באותה רגע היסטריית "משחקי הרעב" הייתה בשיאה, מעריצי "דמדומים" יצאו מגדרם בתקופת סגירת הבאסטה, ובתוך כל הרעש הזה הוא פשוט נעלם. כעת, עם תרגום החלק השני בטרילוגייה, יוצא הכרך הראשון במהדורה מחודשת – וזו הזדמנות פז לקרוא טקסט מרתק שמוכיח שספרות נוער יכולה להיות מספיק טובה גם למבוגרים.

"השקט והשאל" מתחיל בדיוק בנקודה ש"כאוס מהלך" הסתיים בה. עברו כשנתיים מאז שהקורא סיים לקרוא את הקודם? לא משנה! נפציץ אותו במידע חדש ומבלבל! הקפיצה החדה הזו למים הקרים הופכת את משימת ההסתגלות לספר לקשה ביותר. מהעמוד הראשון ממש ועד לאחרון הספר אקשני עד הפרעה, ולוקח מעט זמן להבין מי נגד מי. אבל מהרגע שנכנסים אליו, לא עוזבים, וחמש מאות עמודיו נגמעים בסופ"ש אחד.

האלמנט המבריק בסדרה הוא שמעל כל דמויות הגברים מרחף ענן קולי-ויזואלי באופן סינסתזי המכונה "רעש", ומאפשר בעצם לכל הנוכחים לקרוא את מחשבותיהם. בספר  הנוכחי הנשים שנדמה שנכחדו מהכוכב חוזרות, והן מהוות את גרעין ההתנגדות לשלטון האכזר השולט בו כעת. טוד וויאולה, גיבורי הרומאן, נקרעים בין שני המחנות ולא מצליחים למשש את אהבתם בעוד חוויות קשות עוברות עליהם. ומה אם יש יותר משני צדדים בלבד?

לא הבנתם? סביר להניח, אבל רוצו לקרוא את הספר הראשון, ומייד לאחר כך קחו את השני ליד. הספר הנוכחי כתוב בצ'יזיות ולא מתקרב לרמות המבריקות של הראשון, וחוץ מזה, הוא ספר מלחמה גרידא שמתאר התרחשויות קרביות-צבאיות לכל אורכו. מובן, אפוא, שהוא אלים באופן יוצא דופן. יש לציין גם שמצחיק (או עצוב) איך בכל פעם שמלחמה בסדר גודל עצום מתרחשת הסופרים ישר מתפתים לשאול אלמנטים מהשואה ולהכניסם לתוך העלילה.

אבל הוא עדיין מרתק ולא צפוי – לנס יש הרבה טוויסטים בשרוול, ובנוגע לסופרים אחרים, הוא לא מהסס להרוג דמויות, לפגוע בהן אנושות או להפוך את העניינים על פיהם. סופו הלא מושלם פותח את התיאבון לספר השלישי, שיכול להפוך את הטרילוגיה כולה ליצירת מד"ב-אקשן אינטנסיבית ומרתקת. מנקודת המבט הנוכחית נראה שהספר השני יהיה רק גשר מלא פעולה אך חסר לחלוטין כל ערך מוסף לתמורות האמיתיות שתבואנה בהמשך, אבל היי, קשה להניח אותו מהידיים, אז למה לומר לא?

השקט והשאל / פטריק נס, מאנגלית: מיכל אלפון, כנרת זמורה ביתן, 490 עמודים. המאמר התפרסם בגרסה מקוצרת במעריב לנוער ביולי 2013.כתיבת תגובה