ביקורת ספר: "נקמה" מאת כריסטופר רייך מרתק, למרות החסרונות

Printג'ונתן ראנסום, שכיכב גם בספרו הקודם של רייך, הוא אנטי גיבור קלאסי, הנקלע בעל כורחו למערבולת של מזימות וקונספירציות ריגול בינלאומיות. האירועים נוגעים כמעט בכל שירות חשאי בעולם; אנשים נהרגים מכל עבר. ראנסום עצמו חשוד בביצוע פיגוע טרור, על לא עוול בכפו.

הספר מתחיל בסערה, בפיצוץ של מכונית תופת במרכז לונדון המכוון ככל הנראה כנגד שיירת דיפלומטים זרים, וממשיך בקצב מסחרר במרדף על פני אירופה כולה. המטרה של ג'ונתן כפולה: הן להימלט מהרודפים אחריו ולהוכיח את חפותו והן למצוא את אשתו המסתורית ולהבין מי היא ומה היא באמת.

הספר קצבי ביותר וקריאתו קולחת. אף על פי שדי ברור מלכתחילה מי הן הדמויות המשתייכות ל"טובים" ומי ל"רעים", העלילה מצליחה להפתיע לעיתים בשינויים מהירים. כמו כן, למרות שמדובר בהמשכון, הוא ניתן לקריאה בפני עצמו ואינו מחייב את קריאת הספר הקודם.

הבעיה היחידה בספר היא הפיכת הגיבור לסוג של ג'ימס בונד משולב בברוס ויליס (בימיו הטובים ב"מת לחיות"). ההרגשה היא שכי לא משנה מי ירדוף, יחפש, יתפוס או ינסה לפגוע בו, הוא ייכשל. יכולתו המעוררת התפעלות של ג'ונתן לנצל כל שביב הזדמנות כדי לחמוק מכל המבקשים לתפסו גובלת לעיתים בהגזמה (ולא תמיד קלה). כתוצאה מכך, נדמה כי הוא נכתב לפי ה"כללים הרגילים" של ספר מתח סטנדרטי. כמו כן, חבל גם שחלק מהדמויות לא זוכות להתפתח אלא נשארות קלשיאתיות, וככאלה קל להניח מה יהיה סופן.

בשורה התחתונה: למרות שהוא לוקה בקלישאתיות, מדובר במותחן מרתק אשר מתנהל בקצב אינטנסיבי וקריאתו זורמת ומהנה. הנאה גדולה לחובבי הז'אנר.

נקמה / כריסטופר רייך. הוצאת מטר, 2013, מאנגלית: אסנת הדר , 450 עמודים. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה