ביקורת ספר: "אשת הסנדלר" מאת אדריאנה טריג'אני

אשת הסנדלר אדריאנה טריג'אני כריכת הספרבאלפים האיטלקים בראשית המאה העשרים אנו פוגשים באנצה, ילדה בכורה במשפחה מאושרת המוצאת את עצמה מעין אימא קטנה לאחים שלה. היא מוקפת בהם, יש לה משימות רבות והוריה עובדים קשה בשביל לפרנס את כולם. כמה קילומטרים מטה יותר, צ'ירו ואחיו נכנסים למנזר אחרי מות אביהם. הם מוציאים את עצמם חלק ממשפחת הנזירות. תנאי המחייה הקשים באיטליה – החורף, היעדר העבודה ומיעוט המזון – מובילים להגירה איטלקית המונית אל ארצות הברית של אמריקה. צ'ירו ואנצה עוזבים את ההר שלהם, כל אחד מסיבותיו הוא, לאחר פגישה קצרה. אך אותה פגישה מגדירה את המשך חייהם.

מנקודה זו הם נסחפים לסיפור אהבה חוצה יבשות, תרבויות ושרשרת של בחירות מורכבות. 502 עמודים מאוחר יותר, מדובר באחד מסיפורי האהבה היפים ביותר שתורגמו לעברית. העלילה בו מורכבת ולא צפויה, הדמויות מוקפות בחברים, משפחה והיכרויות שונות ומגוונות. במקביל, העלילה מלווה בפסקול החיים האיטלקי – האופרה. אנצה וצ'ירו מוצאים כל אחד בתורו את החיבור שלהם אל המוזיקה ואל האומנות האיטלקית, גם כאשר הם נמצאים באמריקה.

סיפור האהבה של אנצה וצ'ירו הוא רק גל קטן בתוך אוקיינוס איטלקי ששטף את אמריקה במאה הקודמת (בין השנים 1820-2004 הגיעו לארצות הברית 5.5. מיליון איטלקים!). הקהילה האיטלקית בניו יורק, למשל, היא הרביעית בגודלה בארצות הברית. עיקר המהגרים הגיעו, כמו אנצה וצ'ירו, מגרום המדינה, בגלל המצב הכלכלי הבעייתי באיטליה. האיטלקים הביאו איתם את האוכל, את המוזיקה וכמובן את האפייה, וכך הוקמו "איטליות קטנות" בכל רחבי ארצות הברית. המקומיים התייחסו אל האיטלקים בזלזול והמצב אף החריף במהלך מלחמת העולם השנייה.

בדומה לצ'ירו שלחם במלחמת העולם הראשונה, איטלקים רבים מצאו עצמם נלחמים בצד האמריקאי על מנת להגשים את החלום האמריקאי ולקבל אזרחות אמריקאית. צבא ארצות הברית כלל באותה תקופה אחוז גבוה מאוד של מהגרים איטלקים (10%).

מחברת הרומן, אשר שאבה יסודות מסיפור אהבתם של סבה וסבתה, מתארת ביד אמן לא רק את הנופים המרהיבים של דרום איטליה אלא גם את הקשיים בהגירה, את החיפוש אחר אהבה ואת המתח המתמיד בין המשפחה לקריירה. זהו ספרה העשירי של הסופרת האיטלקית-אמריקאית אך הראשון שמתורגם לעברית. אהבתי מאוד את הרומן, וכבר הורדתי לקרוא האלקטרוני את שאר ספריה באנגלית. יהיה מעולה אם ידיעות ספרים יתרגמו ספרים נוספים מפרי עטה.

בשורה התחתונה: ממתק לאוהבי רומנים היסטוריים. העלילה נוגעת ללב, הכתיבה מיומנת, תיאורי הנוף מרהיבים ואורכו של הסיפור מדויק. מומלץ בחום לימי הקיץ החמים.

אשת הסנדלר / אדריאנה טריג'אני, מאנגלית: הדסה הנדלר, הוצאת ידיעות אחרונות, 2013. מאמר מאת ויולט. כתיבת תגובה