ביקורת ספר: "שירו של הלב", ספרה החדשה של ג'ודי פיקו

שירו של הלב ג'ודי פיקולג'ודי פיקו יש את היכולת לקחת בכל פעם נושא כאוב אחר ולבנות סביבו סיפור. גם "שירו של הלב" אינו שונה מהבחינה הזו, אבל בו, לעומת ספרים אחרים, מצליחה פיקו לדחוס יותר מנושא טעון אחד, ואת כל הנושאים עטפה במוזיקה המעניקה לקורא אפשרות "לשמוע" את קולה של הדמות הראשית.

פיקו נוגעת בספר במספר נושאים טעונים: בעיות פוריות, קשרי הורים וילדים, קשרים ויחסי משפחה חד מיניים, זכויות ההומואים והלסביות. למרות מגוון הנושאים הקורא אינו חש בעומס, שכן היא מצליחה ללהטט בין הנושאים בקלילות וברגישות.

ז'ואי, מטפלת במוזיקה במקצועה, עוברת תקופה רצופה טרגדיות. ניסיונות ההפריה שהיא עוברת נכשלים, בעלה מבקש להיפרד ובעיות בריאות שונות צצות. ברגעים הקשים הללו מתגלה חברות אמת המתפתחת לסיפור אהבה עדין ויפה, המביא איתו תקוות ותוכניות לחיים חדשים. אבל בתוך כל גן עדן יש נחש שיעשה הכול כדי לא לתת לזה לקרות ויערער באכזריות את החלומות והתקוות.

כרגיל בספריה של פיקו, עולות מספר שאלות: האם הומוסקסואליות היא עניין גנטי? האם תא משפחתי חד מיני פוגע בהתפתחות הילד? האם משפחה מסורתית הטרוסקסואלית עדיפה על משפחה חד מינית? התשובות שמביאה פיקו נוטות לכאן ולכאן, אבל מה שכן ברור הוא קולו של הלב.

יש רבים המרימים גבה כשמתורגם ספר נוסף של הסופרת הפורייה ג'ודי פיקו, אבל בעיני כל ספר נוסף הוא חגיגה. נכון שלא כולם מוצלחים, אבל ספר זה הוא תענוג וחגיגה לקריאה, וזאת למרות הנושאים המורכבים והטעונים ולמרות הדמעות שנשפכו במהלך הקריאה.

כל שנשאר לי זה להמליץ בחום.

שירו של הלב / ג'ודי פיקו, מאנגלית: קטיה בנוביץ', הוצאת כנרת, 2013, 480 עמודים. מאמר מאת חנה ג.

לספר נלווה פסקול המעניק קול אמיתי, חי, לזואי. כדי להאזין ולהוריד את השירים, היכנסו לאתר: www.simonandschuster.com/SingYouHome

 כתיבת תגובה