ביקורת ספר: "נקמת דם בפריז" מאת סטיב ברי

נקמת דם בפריז סטיב ברי כריכת הספרמה יכול להיות יותר טוב מלשבת במרפסת בחום של הקיץ עם כוס גזוז קרה ומותחן היסטורי מרתק? לא הרבה.

בספרו החדש "נקמת דם בפריז" חוזר סטיב ברי, עורך דין בעברו, אל גיבורו הראשי – קוטון מאלון. קוטון היה סוכן ביחידת מגלן של משרד המשפטים האמריקאי, ולאחר שהחליט לעזוב את היחידה התמקדם בקופנהגן הציורית כמוכר בחנות ספרים עתיקים. אך העובדה שקוטון עזב את חייו המסוכנים מאחור לא מבטיחה כי הסכנה לא תשוב לרדוף אותו. ואכן, לילה אחד פורץ לביתו סם, סוכן אמריקאי צעיר אך נלהב, וגורר עימו את קוטון להרפתקאות חדשות ברחבי קופנהגן, פריז ולונדון.

הסיבה למרדף המסוכן וחסר הגבולות הוא החיפוש אחרי האוצר של נפוליאון, אשר בכל מקום אותו כבש החרים את כל האוצרות שמצא – בארמונות, בכנסיות, בבתי הכנסת ואף בוותיקן. לאחר מותו של נפוליאון רבים ביקשו למצוא את האוצר, אך כולם כשלו. קוטון, ביחד עם צוות מסור, עוקב אחר הרמזים השונים ששתל נפוליאון בכתביו ובספריו, במקביל למרדף אחר "מועדון פריז", קבוצה של מיליונרים שמבקשת אף היא למצוא את האוצר. כמיטב המסורת, סטיב ברי משלב מתח עם הרבה מאוד היסטוריה וכך מאפשר לקורא להיחשף לעולמו של נפוליאון לקראת סיום חייו וגם לפריז על שלל נקודות החמדה בה.

הספר כתוב היטב, העלילה בו מותחת עד לרגע האחרון. ברי סוקר בצורה יסודית את פריז ואת העלילות השונות שקוטון מעורב בהן. אורכו של הספר הוא 476 עמודים וזה בכלל לא ניכר בקריאה. קשה מאוד להתנתק מהספר כבר מעמודים הראשונים אשר סוחפים את הקורא אל רחובות פריז, על שלל האטרקציות המרכזיות שבה. התרגום של הספר לעברית נעשה בצורה נהדרת וכלל לא מרגישים כי מדובר בספר מתורגם.

מדובר בספרו החמישי של סטיב ברי אשר מתורגם לעברית וכולם יצאו בהוצאת מטר. גם בספריו הקודמים שתורגמו לעברית ניתן היה למצוא את השילוב המנצח בין מתח להיסטוריה, כאשר כל ספר התייחס אל תעלומה היסטורית אחרת. רבים משווים את סטיב ברי לדן בראון, אך מדובר בהשוואה לא מדויקת, שכן בשונה מבראון אצלו המוקד הוא על האירועים השונים, אצל ברי המוקד הוא דווקא בהיסטוריה ובחשיבותה. ברי אף הקים עם אשתו קרן שמטרתה לשמר את המורשת העולמית.

אגב, באנגלית לסדרה של קוטון מאלון כבר יש שמונה ספרים וידו של הכותב עוד נטויה. אנשי הספר מקווים כי שאר ספריו יתורגמו גם הם לעברית.

בשורה התחתונה: מדובר בספר מתח המשלב בתוכו הרבה מאוד היסטוריה. הוא מיועד לאוהבי מתח אך גם לאוהבי ההיסטוריה, אשר ימצאו בו נקודות מעניינות רבות. העלילה כתובה היטב והדמויות מגובשות ובעלות אופי מובהק. מומלץ בחום.

נקמת דם בפריז / סטיב ברי. מאנגלית: אמנון כץ, 2013, הוצאת מטר, 476 עמודים. מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה