ביקורת ספר: "אחים" מאת מיכאל בר-זהר

אחים מיכאל בר זהר כריכת הספר"אחים" הוא הספר השני ב"סדרת המלחמה הקרה" שכתב מיכאל בר זהר עוד בשנות השמונים, ובשנה האחרונה יצאה לאור בהדפסה מחודשת. בר זהר חוזר אל ראשית האירועים על מנת לספר לקוראים כיצד נוצר אלכס אורלוף, המרגל האלמותי. עלילת הספר מתחילה עם רצח אנשי הספר והרוח היהודים בפקודתו של סטלין בשנת 1952. אחת מאותם סופרים ומשוררים הייתה אמו של אלכס ושל אחיו דימטרי. האבות של שני הילדים היו שונים. אביו של אלכס היה משורר רוסי, ואילו אביו של דימטרי היה בכיר בק.ג.ב.

לאחר מות האם, נשלח האח היהודי אל דודתו בארצות הברית, ואילו האח הרוסי נשלח אל בית יתומים רוסי (קשוח ואכזרי, כמובן) לילדים שאבותיהם נהרגו למען השלטון הרוסי. האח היהודי מנסה כל הזמן ליצור קשר עם אחיו וביום בהיר אחד הם נפגשים, בפריז.

באמצעות עלילה סוחפת והרבה מתח מתאר מיכאל בר זהר את ההשפעה השונה שהייתה לסביבת החינוך על אופיים של האחים. שוני זה בא לידי ביטוי ברצונות שלהם, באופי שלהם ואף בבחירות שהם עושים בכל שלבי החיים.

מהרגע בו נפגשים האחים, נזרק הקורא אל עלילה הרבה יותר סוחפת ומותחת, בה נדרש כוח רצון רב לקרוא את העמודים במלואם ולא לדלג ישר אל הסוף. במסגרת זו ובין ארצות הברית, ברית המועצות ואף מדינות נבחרות באירופה עוברים 460 עמודים של מתח כתוב היטב.

מיכאל בר זהר נחשב לאחד ממומחי הריגול הטובים בישראל, הוא כתב ספרים רבים בנושא הביטחון וההיסטוריה הפוליטית. בהתאם, כתיבתו תמציתית אך מלאת אינפורמציה. הוא מצליח לתפוס היטב הן היבטים עלילתיים והן היבטים פסיכולוגיים של גיבורי הספר.

ישנה סברה לפיה תקופת המלחמה הקרה באירופה הייתה תקופה רומנטית אך אלימה ואכזרית בתולדות ההיסטוריה העולמית. ספרים רבים נכתבו בנושא ומותחנים רבים בחרו בתקופה זו כרקע לעלילה. במקרה של סדרת המלחמה הקרה, מדובר בסדרת מתח כתובה היטב, אין בה שום זיקה לישראל, כך שלעיתים נראה כי המחבר בכלל אינו ישראלי.

קהל היעד הוא חובבי המתח כמובן, אך גם אוהבי היסטוריה. באמצעות סדרת המלחמה הקרה, ובייחוד החלק השני, אפשר ללמוד הרבה על המלחמה הקרה ועל ההתנהלות של שתי המדינות המרכזיות – ברית המועצות וארצות הברית – במאבק זה. העריכה המחודשת שעבר הספר חידשה את השפה שלו, שהפכה לעדכנית יותר, כך שהקריאה זורמת ואינה כבדה.

בשורה התחתונה:  מותחן כתוב היטב אשר מתאר לא רק את קורותיהם של גיבוריו אלא סוקר גם את ההיסטוריה של המלחמה הקרה בשנים המוקדמת שלה, שנות החמישים עד השבעים של המאה הקודמת. אחלה ספר לימים החמים הפוקדים אותנו.

אחים / מיכאל בר זהר, הוצאת ידיעות אחרונות, 2013, 460 עמודים. מאמר מאת ויולט. כתיבת תגובה