ביקורת ספר: "מרגלי הבלקן" מאת אלן פירסט

מרגלי הבלקן"מרגלי הבלקן" נע על הסקאלה הפופולארי שבין מותחן לרומן היסטורי. הספר מתאר את יוון בתקופת מלחמת העולם השניה, טרם פלישת הצבא הנאצי, כאשר המתח לקראת הפלישה הצפויה נמצא באוויר, ובסלוניקי, זירת עלילת הספר, בוחשים מכל עבר כל בעלי העניין השונים.

קוסטה זאניס, גיבור הספר, הוא איש משטרה שמתמרן בין עבודתו המשטרתית הרגילה, פעילותו כמסייע ברשת הברחת פליטים מגרמניה ופעילות למען הבריטים, ובעיקר בין תשוקותיו למספר נשים עמן הוא מנהל קשר. פירסט מתיימר להפוך את זאניס לגיבור הטוב, הנגרר בעל כורחו ומסייע ל"טובים" גם במחיר סיכון חירותו וחייו, אך נדמה כי לפעמים הצבתו במרכז הפעילות הן ברשת הברחת הפליטים והן בפעילותו לטובת הבריטים מעט מאולצת. החיבור נדמה לא טבעי לעיתים וגורם לעלילה להתחבר בחוטים גסים מעט. גם החיבור לדמויות משולי החברה בסלוניקי בפרט ובאירופה בכלל ויכולתו  המוגזמת להתחמק מסכנות פוגמים מעט באמינות הספר.

אנושיותו של זאניס מובלטת בעיקר לאור הסתירה הקיימת לכאורה בין המטרות הנעלות, לטובתן הוא נלחם ומסכן את עצמו, ובין תשוקתו, המתוארת לעיתים כתאוות בשרים, לאישה בה הוא מתאהב. היכולת לדחות משימה חשובה או לעשות פאוזה בכדי לממש את אהבתו נותנת בצורה מוזרה את הפן האמיתי והמרגש בספר, כך שלמעשה, גם בתוך מלחמת עולם, יכול זוג בלתי אפשרי להתאהב ולחמוק מהכל בכדי לנסות ולממש זאת.

מפריעה מעט תלות העלילה בגיבור הראשי שלה, אשר נדירים דפי הספר אשר בהם הוא אינו מופיע.  נדמה כי תפקידן של דמויות נוספות רבות המופיעות בספר הוא אך ורק להאיר זווית נוספת ואחרת בדמותו ולהפוך אותו לדמות רב ממדית. הדבר משפיע כמובן על שאר הדמויות שנשארות שטוחות עד רדודות ותרומת רובן לעלילה משנית ביותר.

חוזקו של הספר הוא בתיאורים הציוריים של סמטאות סלוניקי וכל עיר נוספת באירופה המופיעה בסיפור. יכולתו של פירסט לתאר בצורה מפורטת ומדוייקת מקומות ואנשים עולה על איכות הדיאלוגים.

בשורה התחתונה: עבור חובבי ז'אנר ספרי המתח ההיסטוריים (ובפרט של מלחמת העולם השניה) זוהי קריאה מסוגננת ומעניינת אשר חוזקה יותר באווירה הכללית מאשר בעלילה המותחת.

מרגלי הבלקן – Spies of the Balkans / אלן פירסט, מאנגלית: צילה אליעזר, הוצאת מטר 2013, 288 עמודים. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה