ביקורת ספר: "כותבת ומוחקת אהבה", רומן הביכורים של ענת לב-אדלר

AnatLev_cover_frontישנן מספר דרכים להתמודד עם משבר גיל הארבעים. קשיי ההתמודדות עם אמצע החיים גורמים לאנשים "לחפש את עצמם" במספר דרכים. האחת היא לשנות קריירה. השניה היא לפתח עיסוקים מעבר לעבודה ולמשפחה (ריצה, שחיה, רכיבה על אופניים, כתיבה, נגינה או התנדבות). השלישית היא רומן מחוץ לחיי הנישואים. יעל אלדר, גיבורת הספר, מתמודדת עם משבר גיל הארבעים באמצעות האופציה השלישית.

הספר מתאר את קורותיה של יעל, עורכת בעיתון יומי הנתון לקשיים, המתמודדת במקביל עם תהפוכות במקום עבודתה ועם רומן סוער עם גבר שבחר הן בשינוי קריירה והן ברומן עמה, על מנת להתמודד עם משבר גיל הארבעים. דמותו, המנוגדת לדמותו של בעלה, גורמת לה להיסחף, חסרת מעצורים, מבלי להתחשב במקום עבודתה, בבעלה או בילדיה.

קריאת הספר קולחת ומרתקת, אך יחד עם זאת ישנם מספר מקרים בהם השפה היא גבוהה על סף הנמלצת וקשה לדמיין אנשים (גם לא או אפילו בעיקר לא) במערכת עיתון, במערכות יחסים, בשיחות בטלות או בחיים בכלל אשר ישתמשו בעברית שבפי הדמויות.

בנוסף, לאורך הספר כולו משולב סיפור חייה של ננה ג'ולייט, היא סבתא רבה של יעל. סיפור חייה הקשה בעיראק אמור להוות דוגמה לקשיי החיים ולהיותה חלק משושלת נשים אמיצות. למרות שהסיפור הזה מעניין בהחלט, לא ברורה תרומתו לעלילת הסיפור המרכזית.

דמויות משנה כגון אמילי חברתה הטובה או אביה של יעל, אשר סיפורן הוא מרתק, זוכות לתיאור חלקי ולא ממצה, ונדמה שעיקר תרומתן הוא הבלטת תכונות אופי שונות בדמותה של יעל ולא בפיתוח הדמות עצמה, וחבל.

עם זאת, יש להגיד כי דמותה המורכבת של יעל מתוארת (בעיקר בכל הנוגע למערכת היחסים עם דרור המאהב) בצורה חיה ביותר. הקנאה באשתו של דרור, ייסורי המצפון על יחסה לילדיה ולבעלה והקושי אותו היא חווה בשל חילופי העורך בעבודה מתוארים בצורה מדוייקת שגורמת לקורא לחוש הזדהות עם התלבטויותיה, גם אם לא תמיד מזדהים עם התנהגותה.

בשורה התחתונה: ספר מעניין המציג בעיה נפוצה (המשוייכת על פי רוב יותר לגברים) בצורה כנה. מסעה של יעל לתוך עצמה וההתמודדות עם משבר גיל הארבעים מוצגים בצורה אמיתית ומעניינת, כאשר כמו לכל בעיה אמיתית, גם כאן למשבר אין פתרון קסם.

כותבת ומוחקת אהבה / ענת לב אדלר. הוצאת ידיעות ספרים, ישראל 2013. 395 עמודים. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה