ביקורת ספר: "עדות מן הבור" מאת עוזי עילם, יומנו האישי ממלחמת יום הכיפורים

עוזי עילם עדות מן הבור כריכת הספרהיום הראשון של חודש אוקטובר 1973 היה יום חג עבור עוזי עילם. בשני אירועים נפרדים – בבוקר במשרד הבטחון ובערב בלשכת הרמטכ"ל – הוא מונה לעמוד בראש יחידת מחקר ופיתוח (מו"פ), והועלה לדרגת תת-אלוף. עם כניסתו לתפקיד החליט לנהל יומן אישי. שישה ימים אחר-כך פרצה מלחמת יום הכיפורים. עוזי עילם, כחבר מטכ"ל, ישב בצומת מרכזי, בבור בקריה, ויומנו מכיל הן דיווחים שלו עצמו על פעילותו באותה תקופה והן סיכומים תמציתיים של דברים שנאמרו בישיבות. לאלה הוסיף לאחרונה קטעי פרשנות והבהרה קצרים, והמכלול יצא לאור כספר.

הספר ריתק אותי יותר מכפי שצפיתי. הוא דינמי, הכתיבה בהירה, השילוב של היומן עם סיכומי דיונים מוצלח, וחשוב מכל – האווירה של אותם ימים, שזכורה לי היטב, שורה על הספר: החשש שלפני, התדהמה של יום הכיפורים, הפחד מתבוסה כוללת, התנודות במצב הרוח בין יאוש לאופוריה, חוסר האונים מול לחצי העולם, הכאב המתמשך נוכח מספר החללים העצום. וכמובן, מלחמות הגנרלים, ההנהגה הפוליטית המתנערת מאחריות, עריפת הראשים במטכ"ל, הסכמי ההפרדה.

מעבר לכתיבה הבהירה, ראוי לתת קרדיטים להחלטות העריכה. הספר נכתב בשלושה פונטים שונים: אחד לקטעי היומן כפי שעילם עצמו כתב אותם, שני לסיכומים תמציתיים של ישיבות המטכ"ל, ושלישי לקטעי הבהרה שנצבעו באפור. ההפרדה החזותית הזו של מי אמר מה ומתי יעילה מאוד. החלטה טובה אחרת היא לצמצם את קטעי ההברה למינימום, ולהניח לדברים שנכתבו בזמן אמת להוביל. החלטת עריכה נוספת נוגעת לנקודת הסיום של הספר: אפשר היה לסיים אחרי הקרבות, אבל למלחמה היו השלכות חברתיות ארוכות טווח. נכון היה לסיים את הספר עם החלפת ההנהגה המדינית, ובעת שהצבא נערך מחדש, וכך אכן נעשה. מכיוון שזהו יומן אישי אפשר היה להמשיך לספר על קורותיו של הכותב בשנים שאחר-כך (מדען ראשי של מערכת הבטחון, בין שאר מינויים מרשימים, ופרס בטחון ישראל למפעל חיים), אבל כאמור ההחלטה היתה להתמקד במלחמה, ויפה הוחלט.

מטבע הדברים הספר אישי, ומוטה על פי נטיות לבו והעדפותיו של הכותב. זו הטיה שאין לה מקום בספרי היסטוריה, אבל מכיוון שכותרת המשנה מודיעה בפירוש: "מלחמת יום הכיפורים – יומן אישי", הרי שאין למצוא כאן פגם. עוזי עילם כתב על חוויותיו. כמי שישב היכן שישב היה באפשרותו לשפוך אור על התנהלויות מאחורי הקלעים, והקורא יוצא נשכר.

בשורה התחתונה: ספר היסטורי-אישי מרתק.

עדות מן הבור: מלחמת יום הכיפורים – יומן אישי / עוזי עילם, הוצאת ידיעות ספרים, 2013, 278 עמודים. מאמר מאת אתי סרוסי. כתיבת תגובה