ביקורת: ספרה הראשון של שריל סנדברג, "לפרוץ קדימה – נשים, קריירה והרצון להנהיג", יוצא מן הכלל

שריל סנדברג לפרוץ קדימה כריכת הספרהרבה דברים נכתבו על שריל סנדברג, מנהלת התפעול של פייסבוק כיום ובכירה בגוגל בעבר, חלקם טובים וחלקם רעים. אך יש דבר אחד שאינו נתון לוויכוח: מדובר באחת מהנשים המשפיעות ביותר בעולם כיום, אם לא בראשונה ברשימה.

בספרה הראשון היא מנסה לתעל את ההשפעה ואת הניסיון שצברה במהלך חייה על מנת לסייע לנשים בעיקר לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהגיע אל מוקדי הכוח וההשפעה. לא מדובר בספר עיון ובוודאי שלא בספר פרוזה, אלא יותר בכיוון של ספרי הכוונה ושיפור עצמי. סנדברג אספה בספר זה אנקדוטות מחיי היום-יום שלה לצד מחקרים שונים שפורסמו בנושא נשים וקריירה. היא מתארת באופן די מדויק את המחקרים (אפילו יש הערות שוליים בסוף הספר, והרבה מהן), ואף משווה את תוצאותיהם למציאות שלה ושל חברותיה.

בתחילה פתחתי את הספר די בחשש: בכל זאת, מדובר בדמות שהפכה להיות מושא לבדיחות רבות, לחיקויים ולהרבה רמיזות שליליות. החשש העיקרי היה מספר שכולו התנשאות וקור. לאחר סיומו אני יכולה לומר בריש גלי כי מדובר באחד הספרים הטובים ביותר שקראתי.

בשונה מהתדמית הציבורית הקרירה של סנדברג, בספר היא מצטיירת כמאוזנת וכהוגנת מאוד, גם כבוסית וגם כאישה. היא מסבירה ומרחיבה בצורה מאוד ברורה ועניינית, בראשי פרקים קלים להבנה, אחת עשרה נקודות שונות קריטיות לתכנון והתפתחות קריירה לנשים.  סנדברג מציעה עצות מועילות לגבי התנהגות בעבודה ותכנון קריירה לא ממקום של אשת עסקים קרה, אלא ממקום מאוד תומך ומפרגן לנשים. היא מבקשת מנשים לפרוץ קדימה לא באמצעות נטישת המשפחות שלהן, אלא באמצעות תכנון מיטבי של זמן העבודה לצד זמן עם המשפחה, וכל זאת לאור ההבנה הלא פשוטה לפיה אין אישה שמצליחה לעשות הכול ובצורה מושלמת.

הספר מיועד בעיקר לנשים צעירות אשר נמצאות בראשית דרכן המקצועית ומחפשות זווית ראייה נוספת על הסוגיה. הוא כתוב בצורה ברורה ועניינית, הסיפורים בו קצרים ומעניינים ויש הרבה מחקרים עדכניים המתוארים בתמצות. להרחבה נוספת ישנה הפניה למידע נוסף באתר האינטרנט של הספר.

שלושה פרטים מעניינים נוספים אודות הספר: הוא מוקדם על ידי פרולוג מאת עפרה שטראוס, אחת מהנשים המשפיעות בישראל (אך חבל רק שבחרו להקדמה אישה שירשה את הונה מאביה ולא יצרה אותו בעצמה). סנדברג אמנם מופיעה על הכריכה בתמונה מלוטשת היטב, אך היא לא מסתירה את הסתייעותה בסופרת צללים וכן מתארת אנשים ומקרים אמיתיים שקרו לה ולחבריה הקרובים. ובנוסף, במהלך נדיב ויפה מאוד סנדברג תורמת את כל ההכנסות מהספר הזה – שהפך כמובן לרב מכר לא קטן – להקמת ארגון ללא מטרות רווח התומך בנשים.

בשורה התחתונה: מומלץ בחום.

לפרוץ קדימה / שריל סנדברג, הוצאת מטר, 2013, מאנגלית: עפר קובר, 216 עמודים. מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה