ביקורת ספר: "הרוסייה הקטנה" מאת סוזן שרמן מצוין

הרוסייה הקטנה סוזן שרמן כריכת הספרהשטעטל היהודי בפולין וברוסיה היה מאז ומעולם מקום בו התגבש הווי ספרותי נרחב. יצחק בשביס זינגר, ש"י עגנון ושלום עליכם הם רק מקצת השמות של סופרים מפורסמים אשר עסקו בהוויה בשטעטל.

רומן הביכורים של סוזן שרמן עוסק גם הוא בחיים בשטעטל מנקודת מבטה של ברטה, לאחר שהיא חוזרת אליו לאחר כמה שנים במוסקבה. החיים במוסקבה שונים מאוד מהחיים ב"רוסיה הקטנה". ברטה מתקשה להסתגל בחזרה אל החיים הפשוטים. עד מהרה היא שוקעת בדיכאון, עד שהיא פוגשת צעיר יהודי ועשיר וכל חלומותיה מתגשמים. אך האושר לא האריך ימים, שכן בעקבות אירועים שונים שמתרחשים בתחום המושב ברטה נאלצת מחדש להתחבר אל שורשיה ולצאת למסע מורכב.

באמצעות סיפורה של ברטה מגלה הקורא לא רק את העולם הססגוני של החיים בשטעטל הממוצע אלא גם נחשף לסכנה של מחייה בסביבה עתירת גויים, שבאה לידי ביטוי בפוגרומים, עלילות דם ורציחות של יהודים.

עלילתו של הרומן מורכבת ומרשימה, וקשה להניחו מהיד כבר לאחר העמודים הראשונים. הדמויות מאופיינות היטב ומעוררות הזדהות לצד הערכה. ברטה, הדמות הראשית מעוררת ההשראה, מצטיירת כאישה חזקה בעולם שבו נשים לא הורשו להצטייר ככאלו; בימים של מחסור היא שוברת את כל המחסומים, תוך תשלום מחיר אישי גבוה.

קהל היעד של הרומן הוא לא רק אוהבי הרומנים ההיסטוריים אלא גם קוראים המבקשים לדעת יותר על החיים היהודים במזרח אירופה, על שלל המורכבות והאתגרים שבהם. שרמן מצליחה לשלב תיאורים של אנטישמיות יוקדת לצד תיאורי אהבה סוחפת וכל זה במסגרת 366 עמודים בלבד. אורכו של הספר אף מרגיש קצר מדי.

הכריכה של הספר מתארת נערה רצה ביער. זו אומנם לא הכריכה המקורית של הספר, שבעיניי היא הרבה יותר יפה, אבל היא כן מצליחה לתאר את מהות הרומן: המאבק של ברטה לבדה בעולם קר, הן מבחינת מזג האוויר והן מבחינת יחסו ליהודים. בעלילה מרתקת וסוחפת מגלה הקורא את התהליך אותו עברה מברטה מנערה מפונקת ששכחה את מקורותיה ועד לאישה חזקה בעולם של מהפכות ותהפוכות.

בשורה התחתונה: אחד הרומנים ההיסטוריים הטובים שפורסמו השנה בעברית. מומלץ בחום לכל אוהבי הז'אנר וכן לאלו שרוצים להבין קצת יותר מה עבר על יהודי אירופה לפני השואה.

הרוסייה הקטנה / סוזן שרמן, מאנגלית: קטיה בנוביץ', הוצאת ידיעות ספרים, 2013, 366 עמודים. מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה