ביקורת ספר: למה "סוואמפלנדיה!" מאת קארן ראסל לא זכה בפוליצר

סוואמפלנדיה קארן ראסל כריכת הספר"סוואמפלנדיה!" – כן, סימן הקריאה הוא חלק מהשם – אינו ספר מדע בדיוני, ולמרות זאת, המציאות המתוארת בו רחוקה כל כך מזו שלנו, שהעלילה הייתה באותה מידה יכולה להתרחש בכוכב אחר. משפחת ביגטרי המככבת בו היא משפחה של לוחמי תנינים אשר חיים על אי ב"אוורגליידס", אזור הביצות הפראי של פלורידה. הם מנהלים פארק שעשועים בשם "סוואמפלנדיה!", שבו האטרקציה המרכזית היא מופע ההיאבקות של היילולה ביגטרי, אם המשפחה. אבל כשהיילולה נפטרת מסרטן חייהם נזרקים לתוהו ובוהו. אב המשפחה יוצא לנסיעת עסקים ביבשת; הסב סובל מאלצהיימר ונשלח לבית אבות. קיווי, הבן הבכור, עוקר מהאי אל היבשת, בתקווה לחיות חיים נורמטיביים. אוסאולה מתקשרת עם רוחות רפאים. היחידה שנשארת שפויה היא אווה בת האחת עשרה, בת הזקונים, שנאלצת להתמודד לבדה עם משימת שיקום המשפחה המתפרקת.

אווה מספרת לנו בגוף ראשון בוגר את הסיפור, כשלקראת האמצע מתחילים לסירוגין להשתלב פרקים בגוף שלישי המתמקדים בקיווי. כך או כך, ראסל שומרת על כתיבה ברמה גבוהה ביותר: עמוסה, מחושבת, משכילה ודחוסה. ישנם פה תיאורים נרחבים ביותר של האוורגליידס, אזור שנראה מקסים בתמונות (חפשו בגוגל), אבל מצטייר כפראי עד סכנה בספר. התיאורים האלו אמנם יפים, וכתובים ביד אמן, אבל רוויים בשמות של מיני חיים שונים ובפרטים קטנים. הדבר אמנם בונה את האווירה, אך הכתיבה עלולה להיות כבדה מדי עבור קוראים מסוימים, ולמרות אורכו הסביר של הספר (קצת יותר משלוש מאות עמודים), קריאתו איטית מאוד.

האיטיות המזדחלת פושה גם אל תוך העלילה, שלא ברור אם היא ריאליזם-מאגי או ריאליזם נטו. רק בסופה, כשמושלם תהליך ההתבגרות שאווה עוברת, היא לוקחת צד. אמנם אי אפשר לקרוא לה משעממת, אבל קצת יותר הידוק לא היה מזיק לה. הכתיבה מצוינת, והדמויות אנושיות וכובשות, אבל הסיפור לא חזקה מספיק כדי לסחוב את כל הספר.

בשורה התחתונה: אפשר להבין למה היה מועמד לפוליצר (כתוב נהדר), אבל גם למה לא זכה (עלילה לא מעניינת מספיק). מומלץ לקוראים שמחפשים קריאה אקזוטית.

סוואמפלנדיה / קארן ראסל, מאנגלית: גיא הרלינג, הוצאת הקיבוץ המאוחד – ספריית פועלים, 2013, 336 עמודים. המאמר פורסם במעריב לנוער באוקטובר 2013. 

ציטוט לאוסף: "טירוף, כפי שהבנתי מהספרים, פירושו שהאדם מקבל ללא ביקורת את הרעש הלבן והצורמני שיוצרים כל הדברים." (עמוד 170)כתיבת תגובה