ביקורת ספר: "אימפריות הים" מאת רוג'ר קראולי הוא ספר היסטורי קומוניקטיבי ונפלא

אימפריות הים רוג'ר קראולי"זמן רב לפני בנייני המשרדים שלאורך קרן הזהב, אפילו לפני המסגדים, הייתה הכנסייה. 1,000 שנים ניצבה כיפת סנטה סופיה לבדה נגד קו האופק. העושים דרכם אל הגג בכול עת שהיא בימי הביניים, היו זוכים להביט באין מפריע על 'העיר המוקפת נזר מים'. העומדים במקום זה מבינים היטב כיצד משלה פעם קונסטנטינופול בעולם". 

במילים אלו פותח רוג'ר קראולי את ספרו "אימפריות הים".   קונסטנטינופול, הלא היא איסטנבול, נכבשה על ידי העות'מאנים ב1453 בקרב שנחשב ל"מאורע הגדול בעולם הים התיכון במאה ה- 15" (ע' 348), אלא שלמרות עוצמתו וחשיבותו של הכיבוש, הוא כמעט אינו מתועד אלא בקומץ רשומות דל. קראולי, בן ליורד ים בריטי שחי במלטה, היה מודע לחשיבות המקורות ולכן התבסס על רבים מהם בכתבו את ספרו זה.

בבסיס הספר עומדת המלחמה בין האסלאם לנצרות, או יותר נכון בין הנצרות לניסיונות העות'מאנים לכבוש את אירופה דרך הים. האמפריה העות'מאנית שנקראה גם "האמפריה בעלת שני הימים" (כשהכוונה לים מרמרה ולים השחור) ושהגיעה לשיא תפארת הצי הימי שלה במאה המדוברת, ביקשה לכבוש ככל שניתן את הים התיכון (חלקים ממנו כבר היו בידיה). הספר מתחיל עם הכיבוש המוצלח אך הארוך יחסית של רודוס, אותו אי בו שלטו חברי מסדר יוחנן הקדוש, ממשיך דרך כיבוד קפריסין, מלטה, בודרום וגיברלטר.

לפי קראולי, אין מדובר רק בפוליטיקה או רצון להשתלט על חלקים כאלה או אחרים מהעולם הימי בייניימי, אלא במלחמת תרבויות של ממש. בני האור נגד בני החושך (כשל צד משוכנע שהוא עצמו נושא את האור), האסלאם נגד הנצרות, בקרבות ימיים שהתנהלו משך יותר ממאה שנה על פני הימים. המלחמות הללו לבשו ופשטו צורות. פעמים שהיו מלחמות קטנות של התשה כללית, פעמים שהיו מלחמות של שודדי ים בשם האמונה, התקפות על מבצרים ומעוזי יבשה וכיו"ב. תוצאות המלחמות הללו עיצבו את גבולות העולם הנוצרי והמוסלמי וניתבו את דרכן של האימפריות של אותה תקופה ואלו שעוד יגיעו לאחר מכן.

כיבוש קונסטנטינופול. מתוך ויקיפדיה

כיבוש קונסטנטינופול. מתוך ויקיפדיה

מעבר למפות ולמקורות הרבים והעשירים שהספר מציג, קראולי אינו מתיש את הקורא בכתיבה היסטוריוגרפית מכבידה ו"אוניברסיטאית". להיפך, לא רק שהכתיבה קולחת, אלא שהסיפורים בעורף המלחמות שקראולי בוחר לספר מרתקים ונקראים בנשימה אחת. למשל, חייו של אורוץ' ברברוסה (אדום הזקן), שהיה הרפתקן ושודד ים, ש"רכש" את שנאתו לנוצרים; הוא נלקח בשבי ע"י אבירי מסדר יוחנן הקדוש ועבד שנתיים, כבול בשלשלאות, על הביצורים החדשים ברודוס וכחותר בגליאות, עד שניסר את שלשלאותיו ונמלט בשחיה (ע' 46). אורוץ' זה יהיה בהמשך לאדמירל העות'מאני.  מספרים עליו, על אורוץ', שפעם קרע את גרונו של נוצרי בשיניו ואכל את לשונו, קשר את ראשו של אביר הוספיטלרי בחבל וסובב אותו כמו גלובוס עד שעיניו קפצו מראשו (ע' 48). אכזריות דומה יפגינו גם הנוצרים כלפי המוסלמים לכל אורך התקופה. גם יהודים לוקחים חלק במאבק זה, למשל, בראשית המצור על רודוס רופא יהודי, שימש כחפרפרת ששתל שם אביו של הסולטאן המכהן בוימאן, שנתפס יורה בקשת אופקית חץ הנושא הודעה אל מעבר לחומות. יהודי נוסף נתפס בעת הכנת הודעה דומה במטרה לשלחה מעבר לחומות קצת לאחר מכן.

הספר מכיל, כאמור, מפות ותרשימים, ציטוטים ממכתבים, רשימה ביבליוגרפית עשירה וכן הסברים מדוקדקים על כלי הנשק של אותה תקופה וכמובן על כלי השיט ועל הצבאות השונים. הספר מרתק גם עבור מי שאינו מתעניין בהיסטוריה עות'מאנית או ימית, הוא מכיל מידע חשוב על הלוחמה הימית הימי בייניימית והוא כה נוח לקריאה שאפשר רק להתאהב בו. או בסולימאן המפואר, מה שתרצו.

אימפריות הים / הקרב הסופי על השליטה בים התיכון 1580-1521, מאת: רוג'ר קראולי, הוצאת "אופוס", 400 עמודים (כולל ביבליוגרפיה ואינדקס). מאמר מאת רג'ינה אנדרסון.כתיבת תגובה