ביקורת ספר: "עלילות פרומות" מאת ינון ניר מומלץ בחום

עלילות פרומותבאמצעות עברית שמאוד נעים לקרוא אותה, "עלילות פרומות", ספרו השלישי של ינון ניר, נוגע במציאות הישראלית החל משנות השבעים וכמעט עד היום. דרך הדמויות שלו הוא לוקח אותנו אל העבר ומזכיר לנו את ההווה, נוגע בהוויה הישראלית של פעם ומחבר אותה עם התמונות העכשוויות.

תמר, גיבורת הסיפור (תרתי משמע), מכניסה אותנו אל עולם שקשה מאוד שלא להזדהות עמו. תמר היא אם לילד צעיר השוקדת על סיום הדוקטורט שלה, ומתמודדת עם הקונפליקט הידוע שבין האימהות, הקריירה, החברות והזוגיות. בין כל אלה היא מנסה לנווט ועל כולם היא מנסה לשמור, אבל כמובן שלא ניתן להותיר את המציאות כפי שהייתה. הסופר מיטיב לגעת בכל השינויים המתרחשים בכל המערכות כאשר מתווסף ילד לעולמך.

אהבתי את המוסיקה המתנגנת מבין הדפים ואת הווי למודי האומנות והפילוסופיה שנודף מהאווירה. הסופר מפגיש אותנו עם הרבה חוכמות, אמירות וקונפליקטים הלקוחים ממחוזות היצירה, ההגשמה העצמית ועולמו של האני המתהווה, והם כל כך אמיתיים ומציאותיים, כך שהם יכולים להוות מקור הזדהות לכל אחד מאיתנו.

הספר נוגע בעדינות רבה גם בנושא הטעון של ההבדלים המגדריים. דרכו אנו יכולים לחוש עד כמה השתנה מעמדה של האישה בהווי של מדינת ישראל בעשורים האחרונים,  מעורבותם של הגברים ונשיאתם בעול המשותף של גידול הילד אל מול השקעה בעבודה. אנו יכולים להיות ערים ולהבין כיצד המציאות שלנו הופכת להיות יותר שוויונית עם השנים.

הספר מסתיים לאחר  הנגיעה במספר נקודות הזמן בסיפוריהן של כל הדמויות ומותיר אותנו עם נקודות רבות למחשבה.

בשורה התחתונה: מומלץ בחום.

עלילות פרומות / ינון ניר, הוצאת אריה ניר, 2012, 255 עמודים. מאמר מאת ענת מחלב.כתיבת תגובה