ביקורת ספר: "הפירמידה" מאת הנינג מנקל, החקירות הראשונות של קורט ולאנדר

הפירמידה הנינג מייקללא קראתי את ספריו הקודמים של הנינג מנקל, וזה היה המפגש הראשון שלי עם הבלש קורט ואלנדר. מפגש מוצלח וסוחף, ואין לי ספק כי נשוב וניפגש במהרה (כבר רכשתי את אחד הספרים הקודמים…). "הפירמידה" הוא אוסף של חמש חקירות רצח, בהן אנו פוגשים בואלנדר בנקודות זמן שונות על פי ציר בן 20 שנה, מראשית הקריירה המשטרתית שלו ועד להיותו חוקר במחלקה לחקירות פליליות במשטרת איסטד. אלו הן עשרים שנים של מהפיכות חברתיות בשבדיה ומהפיכות אישיות בחייו של ואלנדר.

ב"דקירה", הסיפור הראשון, אנו פוגשים בואלנדר בן העשרים ושתיים בשנת 1969. זהו סוף עידן שנות השישים, שנה של ילדי פרחים והפגנות אנטי מלחמתיות, שנה קשה להיות בה שוטר – במיוחד שוטר סיור ברחובות. ואלנדר מנסה לתמרן בין עבודתו כשוטר לחייו הפרטיים, ובין סיורים יומיים ופיזור הפגנות לבין תכנון החופשה השנתית עם חברתו מונה, מוצא ואלנדר את גופת שכנו. ואלנדר הצעיר, שחולם על קריירת חוקר פלילי, פותח בחקירה פרטית של ההתאבדות. לצד חוסר הניסיון, הטעויות והבוסריות שכמעט עולים לו בחייו, אנו מתוודעים לניצוץ, תחושת הבטן, המנחה אותו ולא מרפה. בסיפורים האחרים ואלנדר הוא כבר חוקר במחלקה לחקירות פליליות. לצד ההתפתחויות והשינויים בחייו האישיים אנו מתוודעים לצעדיו הראשונים כחוקר ולמנטורים שהשפיעו עליו ועל דרכו. במבט ראשון רוב החקירות נראות סתומות וחסרות מניע, אך עם התקדמות החקירה מתגלים עוד ועוד פרטים נסתרים על הנרצחים ועל הרוצחים.

בכל הסיפורים העלילה מעניינת ומותחת, התרגום מצויין והדפים עוברים להם במהירות. לא מדובר בחקירות משנות סדרי עולם. הנרצחים אינם אנשים דומיננטים רבי השפעה, מרגלים או מנהיגים; ההיפך הוא הנכון – בדרך כלל חקירת הרצח היא של "אדם כל כך אלמוני עד שהוא כמעט מתמזג עם הקיר" (מות הצלם). פתרון התעלומה בדרך כלל פשוט ותמיד היה שם מול העיניים, אין תפנית הרת גורל ברגע האחרון. פרטי החקירה שנאספים בעבודת צוות החוקרים עמם ואלנדר עובד מתחברים להם לסיפור אחד. אז מה בעצם סוד הקסם? במילה אחת: ואלנדר. הגיבור הראשי מתואר באנושיות שובת לב. הוא לא גיבור ולא אנטי-גיבור שמציל את המצב. הוא פשוט בן אדם, עם כל החלומות, התשוקות, הדחפים, הטעויות, הדאגות, הפחדים, האכזבות, המריבות עם האישה, המחשבות על הילדה וההורים המזדקנים שסוחבים על הכתפיים. כמו כל אדם אחר. הוא עושה מה שהוא טוב בו, להיות שוטר-חוקר, וגם כאן הוא אינו חף מטעויות. הוא עובד בצוות חקירה ולא תמיד הוא זה שרואה את הדברים מול עיניו. ואלנדר של מנקל הוא כל כך אמיתי שחשבתי לחפש את התמונה שלו בגוגל.

הנינג מנקל

הנינג מנקל

לצד חקירות הרצח, אנו מתוודעים גם לשינויים החברתיים העוברים על שבדיה בשנות השבעים והשמונים, תקופה בה "הזמנים השתנו, והפשעים התגברו והחמירו. שוטרים ותובעים תשושים מרוב עבודה ובתי המשפט עמוסים לעייפה נאבקו לשווא…"(האיש על החוף). אומנם העלילה מתרחשת בשבדיה הקרה, אך אם נשנה את מזג האוויר לחם וחם מאוד אפשר יהיה למקם את העלילה כאן ועכשיו, ובעצם בכל מקום ובכל זמן. בהקדמה כותב מנקל כי ספריו תמיד עוסקים בשאלה "איך תוכל הדמוקרטיה לשרוד אם מתערערים היסודות של מדינת חוק? האם לדמוקרטיה בשבדיה יש מחיר שיום אחד יחשב גבוה מדי, מחיר שלא כדאי יהיה לשלם?" וזוהי, למעשה, שאלת מליון הדולר שכולנו שואלים.

בשורה התחתונה: מי שכבר מכור לסדרת הרומנים הזו ימצא בספר זה גילויים שיאירו את דרכו של ואלנדר לתפקידו, ומי שטרם קרא את ספריו הקודמים של מנקל – שיוסיף עוד מספר ספרים לרשימות הקריאה, כי ההתמכרות מובטחת.

 

הפירמידה מאת הנינג מנקל, תרגום: רות שפירא, הוצאת כתר,431 עמודים. מאמר מאת אסנת שגב. כתיבת תגובה