ביקורת ספר: בגידה כפולה בן מקנטייר מרתק

בגידה כפולה בן מקנטייר כריכת הספרב-6 ביוני 1944 פלשו צבאות בעלות הברית לחופי נורמנדי בצרפת. הפלישה לנורמנדי נחשבת לנקודת תפנית במלחמת העולם השניה, והיא מסמלת את ראשית הקץ של גרמניה הנאצית. כוחות בעלות הברית פולשים לאירופה, החזית השניה נגד גרמניה נפתחת באירופה. הטובים מנצחים במלחמה. אלפי מחזות, ספרים וכתבות נכתבו על היום הזה, עשרות סרטים תיעודיים ועלילתיים הוסרטו. נדמה שאנו כבר יודעים את הכל. אז זהו, שרק נדמה.

עם פתיחת תיקי ארכיון חסויים במזרח אירופה ובמערבה, מתגלים עוד ועוד פרטים מרתקים על המלחמה ועל הלוחמים בה. הפרטים המעניינים ביותר הם המספרים את סיפור המלחמה השקטה – לא זו של התותחים והרובים, אלא זו שהתנהלה מאחורי הקלעים. מלחמה סודית של הטעייה והסוואה שניהלו קציני מודיעין, מרגלים ופעילי מחתרות. וינסטון צ'רצ'יל אמר כי "בימי מלחמה, האמת יקרה כל כך עד שחייבים תמיד להעמיד עליה משמר ראש של שקרים". בספרו "בגידה כפולה" חושף בן מקנטייר את מלחמת השקרים שניהלו בעלות הברית בגרמניה על מנת להסתיר את תוכנית הפלישה לנורמנדי. באמצעות רשת מרגלים כפולים בראשותו של קצין המודיעין "טאר" רוברטסון ובפיקוח "ועדת העשרים" (XX ומרגלים כפולים, ומכאן משחק המילים double cross) הזינו בעלות הברית את הגרמנים (ולהיפך) בקוקטייל של שקרים, חצאי אמתות ומידע אמיתי ולא מזיק, וניהלו מלחמת מוחות שמנצחה הוא מי שידע לשקר טוב יותר. השימוש בסוכנים הכפולים נועד לא רק להערים על הגרמנים אלא גם להשפיע על דרך חשיבתם ולטעת בהם רעיונות. חבורת המרגלים הכפולים שגוייסו לא היתה אנשי צבא מאומנים, אלא חבורה בינלאומית מוזרה, שכמו יצאה מתוך קומדיה הזויה: סרבי בליין בעל קסם אישי רודף נשים וחובב שיט, ספרדי תמהוני עם דמיון וכושר המצאה מפותח ובעל תעודה לגידול תרנגולות, נערת שעשועים דו מינית אינטיליגנטית ומרשימה מפרו, טייס קרב פטריוטי פולני נמוך קומה בעל חשיבות עצמית גבוהה וצעירה צרפתייה חסרת מנוחה בעלת כלב פודל-טרייר בשם באבס שהולך איתה לכל מקום. יהיו מניעיהם אשר יהיו, בסופו של דבר, כל אחד מהם פעל תוך סיכון חייו וחיי הקרובים אליו.

כמו בספרו הקודם "מבצע קציצה", המתאר את מבצע ההטעיה לפלישה לסיציליה, גם כאן מתאר מקנטייר בפרטי פרטים את מבצע הסוואת הפלישה לנורמנדי, מרגלי הפלישה ומפעיליהם בצד בעלות הברית ובצד הגרמני. העובדות ההיסטוריות "היבשות" מובאות כאן לצד מחשבות ורחשי הלב של המעורבים, ניתוח פסיכולוגי של האופי, המניעים ומערכת היחסים השברירית בין המרגלים למפעיליהם. מקנטייר מרבה לעסוק בקו הדק שבין נאמנות לבגידה ובין אמת לשקר בלי לשפוט את המעורבים. כך הוא רוקם לפני הקורא ספר היסטוריה רציני ומעמיק (וֿבסוף הספר ישנם כ60 עמודים של הערות וציטטות), אך גם שומר על קו עלילתי, מותח ואף מבדר לאורך כל הספר (כן… ספר היסטורי על מלחמת העולם השניה מבדר, זה לא טעות). נהוג לומר שהמציאות עולה על כל דמיון. מעולם לא קראתי ספר שמשפט זה התאים לו כל כך.

בגידה כפולה מאת בן מקנטייר, תרגום יוסי מילוא, הוצאת עם עובד, 406 עמודים. מאמר מאת אסנת שגב. 

 כתיבת תגובה