הכישוף של קלי לינק: על ״כישוף למתחילים״, קובץ הסיפורים השני שלה

כישוף למתחילים קלי לינקקלי לינק אינה מדענית, חבלנית או טרוריסטית, אבל בקובץ הסיפורים השני שלה, "כישוף למתחילים", היא בהחלט מתכוונת לפוצץ לכם את המוח – ותעשה את זה בהצלחה, לא משנה איזה טיפוס של קוראים אתם.

ספרה הראשון "דברים מוזרים קורים" ראה אור בעברית ב2010, תשע שנים לאחר פרסומו המקורי באנגלית, ולא השאיר את קוראיו אדישים – מקסימום מבולבלים, אוחזים בדגל-לבן ומנסים לחיות עם הפוסט-טראומה. בכתיבה דקה, מרוחקת ויבשה-לכאורה היא ערבבה את המציאות והפנטזיה באופן כל כך קיצוני שהדיבור על הערבוב הזה עצמו איבד מהרלוונטיות שלו. המושגים האלה לא קיימים בלקסיקון שלה; זה העולם שלה, ואם היא רוצה היא תוציא מהמשוואה את ההיגיון, את הסבירות ואפילו קמצוץ מהקוהרנטיות, תקריב אותם על מזבח החוויה הספרותית הבלתי-רגילה שהיא מעניקה. אלו סיפורים מהסוג שחוזרים אליהם מדי כמה שנים בתקווה להבין יותר, לא מבינים יותר – אבל נהנים שוב.

462-357bלנסות לתקצר את העלילות שלה במסגרת הזו – או בכלל במילים – זו משימה לא קלה, אך אנסה לעשות כן בכל זאת, רק כדי שתוכלו לקבל מושג כללי על הסיפורים. הקובץ נפתח עם הסיפור הקומוניקטיבי ביותר בקריירה של לינק, "ארנק הפיות", בו כפר שלם הנמצא תחת איומה של כנופיית שודדים מתקפל לתוך ארנק רגיל למראה, ארנק שהיה בשמירתה של סבתה של הגיבורה אך הלך לאיבוד לאחר מותה, וכעת הנכדה צריכה למצוא אותו. הסיפור השני, "ההורטלאק", מתרחש בחנות נוחות על גבול ארה"ב-קנדה בה משוטטים זומבים שעולים מעמק הזומבים הסמוך אליה. הטרדה העיקרית של בעל החנות, אשר גר בה, היא להצליח בתוכניתו לשנות את פני המסחר לחלוטין, וגם להבין סוף סוף מה הזומבים רוצים לקנות. בהמשך תמצאו בית רדוף (במובן שונה ממה שאתם משערים), ירושה של תא טלפון על כביש מהיר במדבר ליד לאס-וגאס, גירושין של בן אדם מרוח רפאים וסיפור בתוך סיפור בתוך סיפור בתוך סיפור שידרוש מכם רמה גבוהה למדי של ריכוז. אה, ויש באמצע גם סיפור קצר והזוי בשם "התותח" שתקבלו פרס נובל לספרות אם תצליחו להבין ממנו משהו, ושיגרום לכם לתהות אם לינק היא גאונה מטורפת או סתם מטורפת.

קלי לינק

גאונה מטורפת או סתם מטורפת? לינק

אם שרדתם את הביקורת עד כה, סביר להניח שהתעורר בכם ניצוץ של סקרנות – ויש סיכוי שהספר הזה יתאים לכם, כלומר, שתוכלו לעמוד בו. ועדיין, יש כמה דברים נוספים שאתם צריכים לדעת. הראשון מביניהם הוא לא לצאת מדעתכם אם אתם לא מבינים את לינק. אפשר לקרוא את הסיפורים שלה כאלגוריות, ואפשר פשוט להתייחס לאנשים שלובשים עורחתול כאנשים שלובשים עורחתול ונהיים לחתולים. (עוזרת גם העובדה שכל הדברים המתוארים בסיפורים מוצגים כרגילים לגמרי, נו ביג דיל.)  השני הוא לא להיכנע תחת עומס הפרטים הקטנים שהיא אוהבת לירות בקוראים שלה מדי פעם, אלא פשוט ליהנות מהשנינויות. השלישי – זה אחד חשוב – הוא לא לצפות לטוויסט כלשהו בסוף, לקצה חוט שיאפשר לכם להבין משהו מהסיפור או, רחמנא ליצלן, לפתרון או להתרה. זה לא יקרה. את השאר כבר תגלו בעצמכם.

אז כן, לקרוא את קלי לינק זה לא קל, ודורש הרבה ריכוז. אבל זו הזדמנות נדירה לקרוא חומר מטורף כמו שלא תיתקלו בו בחיים שלכם. הוא מותח, הוא מרתק, הוא פרוע, הוא בלתי צפוי. הוא שנון ביותר (גם אם חלק ממשחקי המילים פשוט אי אפשר להעביר בתרגום). הוא אפל, הוא מתסכל והוא מסתורי בטירוף. הוא תובעני – אחרי קריאת כל סיפור תיאלצו לחפש עליו ניתוחים ופרשנויות ברשת – אבל הוא יגרום לכם לחייך מרוב עונג. והוא לא מובן בעליל. זה הכישוף של קלי לינק: אתם לא מבינים למה, אבל אתם פשוט מתים עליה.

כישוף למתחילים / קלי לינק, מאנגלית: דבי אילון, הוצאת בבל, 2013, 331 עמודים. // דור בביוףכתיבת תגובה