ביקורת ספר: ״ויראלי״ מאת ג׳ונה ברגר יסביר לכם כיצד ליצור להיטים

ויראליכולנו שמענו על גנגאם סטייל, על קנדי קראש ועל קופיקס: יש דברים שפשוט מתלקחים כמו אש בשדה קוצים וזוכים לחשיפה בסדר גודל של מיליוני אנשים כמו בן לילה. הדברים האלה מכונים "ויראלים", מפני שהם עוברים מאדם לאדם כמו וירוס מדבק והופכים לתופעה תוך זמן קצרצר. אבל מה הופך אותם לויראלים? זה בטח לא פרסום – לפחות לא פרסום מסורתי – ותשובות כמו "מזל" הן פשוט לא מספקות. את השאלה הזו בדיוק חקר ג'ונה ברגר, חוקר ופרופסור לשיווק באוניברסיטת פנסילבניה; את ממצאיו הוא ארגן בספר לא-ארוך, שזכה לשם המפתה "ויראלי" (Contagious).

"ויראלי" הוא אמנם ספר עיון, אך הוא מצטיין בקומוניקטיביות שלו. ברגר מציג בו שישה מרכיבים שהופכים דברים לויראלים: מטבע חברתי, טריגרים, רגש, פומביות, ערך מעשי וסיפורים. אנשים ישתפו משהו אם הוא גורם להם להיראות טוב בעיני אנשים אחרים; אם יהיו בסביבת היומיום שלהם טריגרים שיעודדו אותם להיזכר בו ולדבר עליו; וכן הלאה. אפשר לקרוא את הספר הזה מתוך סקרנות גרידא, או כמדריך המסביר כיצד להפוך את המוצר שלכם ללהיט (או לפחות מהם המרכיבים הדרושים בשביל זה); כך או כך, הוא קריא באופן יוצא דופן לז'אנר.

ג'ונה הוא מחבר מאורגן, כותב לא רע בכלל ובטח גם מרצה מרתק. ההסברים שלו רוויים בדוגמאות ואינם שטחיים, והוא לא מדלג על משימת הקישור ביניהם לתחומים קרובים כמו כלכלה וסוציולוגיה כשצריך, אבל הוא לא מתבטא במשפטים ארוכים, לא מסתרבל ולא משתמש במושגים מסובכים. בקיצור, גם תלמיד יסודי יוכל להבין את דבריו. ובנוגע לתוכן עצמו, הוא משכנע להפליא, הגיוני ברמות של איך-לא-חשבתי-על-זה-קודם ומעוגן במקורות שונים אשר מובאים בסוף הספר במקום לקטוע את רצף הקריאה עם הערות שוליים. הקריאה ב"ויראלי" היא לא רק מעניינת, היא גם קולחת ונעימה, ואפילו שימושית – ומה עוד אפשר לבקש מספר עיון?

ויראלי – כך תגרמו למוצרים ולרעיונות שלכם להצליח / ג'ונה ברגר, מאנגלית: אלה בשן, הוצאת ידיעות ספרים, 2013, 221 עמודים. המאמר פורסם במעריב לנוער בדצמבר 2013. 

 כתיבת תגובה