ביקורת ספר: ״144 קומות״ מאת יו האווי

144 קומות יו האווי כריכת הספר"144 קומות", או בשמו המקורי "Wool" ("צמר"), הפך לאחד הספרים המצליחים ביותר בעידן הספר האלקטרוני. הוא התחיל בתור נובלה, הפך לסדרת נובלות עקב ביקוש הקוראים, ובסופו של דבר אלה גובשו לספר. הרעיון הבסיסי לא רע – האוויר שבחוץ רעיל וקטלני, שיירי האנושות מתבצרים מתחת לפני הקרקע, אסור להזכיר במילה את העולם שמעל פני השטח. הספר עוקב אחרי מספר דמויות, אשר הסקרנות לגלות מה קורה מחוץ לפני הקרקע עלולה לעלות להן בחייהן. אולם מה שנדמה בהתחלה כספר מתח מבטיח, התברר בסופו של דבר כספר די מעייף; והבעיה העיקרית נעוצה במבנה שלו.

ההחלטה לאגד את חמש הנובלות לא עושה עמן חסד – בתור ספר שהתחיל כנובלה ועתה מתפרס על פני יותר מחמש מאות עמודים, 144 קומות מרגיש ארוך מידי. העובדה כי תהליך כתיבת הספר נעשה בחלקים מורגשת לאורך כל הקריאה – הספר מתחיל לאט, לא ממהר לגלות פרטי עלילה, לא ממהר להתקדם. קריאה בחלקים של הספר יכלה להיות זורמת יותר ולהיטיב עמו, שכן קריאה של נובלה בת חמישים עמודים שונה לחלוטין מקריאת ספר ארוך פי עשרה. החיסרון הזה מורגש במיוחד בחלקו האחרון של הספר, אשר מתפרש על פני כמאתיים עמודים, ומרגיש ארוך מידי ומפורט מידי. הציפייה לחלקים הבאים בסדרה, שהייתה מנת חלקם של הקוראים הראשונים, הלכה לאיבוד. יתרה מזאת, מרבית הדמויות בספר לא מפותחות מספיק ונשארות די שבלוניות לכל אורך העלילה, על אף אורכו.

עם זאת, ועל אף הפגמים הרבים, ניכר כי האווי כותב היטב, והסיפור מתואר בצורה ברורה וישירה. צריך לציין את עבודת התרגום של דידי חנוך, שמביא לקורא הישראלי תרגום טוב וזורם. נוסף על כך, היכולת של האווי להעמיד במרכז הסיפור גיבורה נשית חזקה ולא שבלונית ראויה לשבחים. גם דמויות המשנה הנשיות מתגלות כחזקות ומהוות גורם חשוב בהנעת העלילה, דבר לא שכיח כשמדובר בספרי מתח.

"144 קומות" הוא ככל הנראה ספר טוב יותר ממה שיצא לי לקרוא. אני בטוחה שכסדרת נובלות, השבחים הרבים ואהבת הקוראים העצומה שלה הוא זכה ראויים לו ביותר. היה טוב אם עורכי הספר היו מחליטים לקצר אותו בכמאה עמודים ולערוך בו מספר שינויים, על מנת להפוך אותו לספר מתח מלוטש ומרתק יותר, כזה שמתאים ומנצל בצורה הטובה ביותר את המדיום החדש שהוסב אליו.

144 קומות / יו האווי, מאנגלית: דידי חנוך, הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2013, 525 עמודים. מאמר מאת יער בנבנשתי.תגובה אחת

  1. Max wrote:

    אכן הספר ארוך ביותר אך דפיו נקראים בשקיקה וכל פרט ופרט נלגם כאילו היה יין משובח

כתיבת תגובה