ביקורת ספר: ״רק עוד דבר אחד״ מאת ג׳ונתן טרופר פשוט נפלא

רק עוד דבר אחד - ג׳ונתן טרופר כריכת הספרזה לא סוד שג'ונתן טרופר (״מכאן אני ממשיך״) הוא סופר מחונן, בעל כישרון לא מבוטל לכתוב על נושאים עצובים עם הרבה הומור ושנינות. יש לו יכולת נפלאה לשלב בין קליל ונוגה, והתוצאה תמיד חדה ונוקבת.

"רק עוד דבר אחד" הוא בדיוק כזה. הספר מספר את סיפורו של דרו סילבר, או פשוט סילבר, סוג של… בואו נקרא לילד בשמו, לוזר. גרוש בגיל העמידה, מתופף בלהקת רוק שימי התהילה שלה כלהקת "להיט אחד" תמו מזמן, מתפרנס מחלוטורות באירועים משפחתיים. אשתו לשעבר עומדת להתחתן עם רופא מצליחן, היחסים שלו עם בתו היחידה בת ה-18 קרירים למדי והוא חי בבית דירות שמיועד לגברים מסוגו, גרושים בגיל העמידה שעסוקים בהכאה על חטא ובניסיונות התפייסות עם בני המשפחה שלהם.

חייו המייאשים עוברים טלטלה עזה כאשר בתו קייסי מודיעה לו שהיא בהיריון ומוסיפה שהוא הראשון שהיא מספרת לו על כך כי הוא האדם שהכי פחות אכפת לה לאכזב. במקביל סילבר מגלה שמצבו הרפואי מצריך ניתוח חירום. אבל הוא בכלל לא יודע אם יש טעם להציל את חייו. וכך, במקום לבחור לעבור את הניתוח שיציל את חייו, סילבר מחליט לחיות על הקצה, לשפר את מערכת היחסים עם בתו ולהפוך לאדם טוב יותר. הוא מנסה לשקם את חייו, להיות שם בשביל בתו כשהיא צריכה אותו, לעזור לסובבים אותו ולהעניק משמעות חדשה לחיים שלו.

מה שנשמע כספר בעל פוטנציאל להיות מדכא ועצוב, מתברר כספר מרומם רוח, חם ומצחיק, עם דיאלוגים מצוינים, שנונים, מהירים ומהנים ומידה נכונה של הומור וציניות. לא מדובר רק בדיאלוגים בין הדמויות, אלא גם בדיאלוגים של הדמויות בינן לבין עצמן. מצבו הרפואי של סילבר גורם לו לתופעות לוואי שונות, ובין השאר, הוא גורם לו לומר בקול רם את המחשבות שלו מבלי שהוא שם לב, והכנות הזאת פשוט נפלאה, משעשעת ומרגשת.

ג'ונתן טרופר יצר ספר שהדמויות הן הצד החזק שלו. לדוגמה, סילבר – כל אחד מאיתנו מכיר איזה "סילבר". הוא לא אדם רע, הוא פשוט אדם שמצליח לפשל בכל דבר אפשרי. הוא פישל כל כך הרבה בחיים שלו, עד שהוא כבר לא יודע איך לעשות דברים כמו שצריך. לפעמים אתה חש צורך לתת לו סטירה מצלצלת, אבל יש לו לב כל כך גדול עד שאי אפשר שלא לסלוח לו על כל הטעויות.

גם שאר הדמויות בספר בלתי נשכחות. הספר אמנם מלא בדמויות עצובות ובודדות, אבל הוא כאמור לא מדכא, אלא מלא הומור ותקווה, ברגע שאתה מבין שהדמויות למעשה חיות את הבחירות שהן עשו. לאף אחת מהן אין חיים נוראיים או אומללים. הם כרו לעצמם בורות, אבל הם גם מסוגלים, ברגע שיחליטו, לטפס ולצאת מהם.

הספר מלא בתובנות לגבי מצבים אבסורדיים של טבע האדם, ולמרות שטרופר מתמקד באספקטים אנושיים "קלישאתיים" יותר, כמו ההתלהבות של גברים בגיל העמידה מבנות קולג' צעירות ויפות, הוא עדיין מספק תובנות רעננות יותר לגבי נושאים שחוקים למדי, ומצליח לעקוף בקלילות מלכודות של שמאלץ.

בשורה התחתונה: ספר על איש עצוב-מצחיק שמקבל הזדמנות לגלות את החיים שלו מחדש. ספר מהנה ומקורי שמעביר את הקורא מנעד שלם של רגשות. מומלץ בהחלט!

רק עוד דבר אחד / ג'ונתן טרופר, One Last Thing Before I Go, מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2013, 304 עמודים. מאמר מאת גלית ויינר.כתיבת תגובה