ביקורת ספר: איכה מאת משה שרון

ספרו של משה שרון "אֵיֶּכָּה" מספר על אריאל, בחור ישראלי חילוני בן שלושים ושתיים. מבולבל לגמרי מבחינה נפשית ורגשית, הוא מחליט לעזוב את כל מה שיש לו ולברוח רחוק כדי למצוא לעצמו את השקט הנפשי והתיקון לו הוא זקוק.

אריאל עוזב עבודה טובה, חיי אהבה וזוגיותp_1359452520 של שמונה עשרה שנה עם עלמה, וכך הוא מגיע להודו. שם הוא פוגש במרילנה, צעירה איטלקייה ומוזרה שמזכירה לו במקצת את עלמה. נרקמת ביניהם מערכת יחסים והוא מתאהב בה, הוא מתחיל לחשוב שהנה זה הזמן הנכון – אבל לבסוף זה לא מסתדר, משהו מתקלקל. ושוב אריאל אבוד בהודו. הוא נכנס לבית חב"ד ושם הוא פוגש בנעה, בחורה דתייה מרעננה הצעירה ממנו בעשר שנים שמתנדבת בבית חב"ד. בין אריאל לנעה נרקמים קשרי חברות אמיצה המלאים בשיחות נפש על דת, אהבה, החיים עצמם ומה שביניהם.

הספר בנוי מקטעים קצרים, כאשר שמו של כל קטע נושא את שמו של אותו הגיבור בו הקטע מתרכז (אריאל, עלמה, מרילנה, ג'רמי ועוד), וכך לאט לאט נוצרת העלילה.

לאחר שמתחילים את הקריאה ונשאבים פנימה לעלילה המרתקת לא רוצים להפסיק לקרוא את הספר עד שמסיימים; הקריאה קולחת גם בזכות הכתיבה הפשוטה והמובנת. אני מאוד נהניתי ממנו והיה לי קשה להפסיק לקרוא ואפילו עצוב שהוא נגמר, וזאת למרות שבהתחלה היה לי קשה עם הקטעים הקצרים. אך לאחר שהתרגלתי, פשוט לא יכולתי להוריד אותו מהידיים.

התחברתי מאוד לסיפור העלילה עצמו; מצאתי אותו מרגש, מעניין, מותח וזורם. הקטעים
הפילוסופיים אמנם פחות דיברו אליי, כיוון שאני לא כל כך אוהבת פילוסופיה, אך הם שתולים
בתוך הטקסט ואינם מפריעים לזרימת הספר, ולפעמים הם אפילו תורמים להתפתחות העלילה והמשכה.

אני ממליצה על הספר בחום. לדעתי הוא מתאים לקוראים מאחרי צבא ועד אין סוף.

אייכה / משה שרון, הוצאת רימונים, 2013, 276 עמודים. מאמר מאת דפנה ת.3 תגובות

  1. […] ראשונה פורסמה ב 25.2.13 באתר "אנשי הספר" מאת דפנה […]

  2. ארז wrote:

    סליחה דפנה, את מתארת את מבנה הספר "הספר בנוי מקטעים קצרים, כאשר שמו של כל קטע נושא את שמו של אותו הגיבור בו הקטע מתרכז (אריאל, עלמה, מרילנה, ג'רמי ועוד), וכך לאט לאט נוצרת העלילה." קצת מוזר לקרוא מבקרת סיפרות שמציגה את המבנה הנ"ל כאילו שהוא חריג ו"קשה לקריאה". "המאהב" של א.ב יהושוע לא בנוי כך? ספריו של אשכול נבו לא בנויים כך? אני מחבב את המבנה הזה שמעשיר את הקורא בזוויות הסתכלות

  3. תודה, לא קראתי ואקרא, אני מכירה את הסופר מהרצאות בנושא זוגיות שהוא העביר בתל אביב,

כתיבת תגובה