ביקורת ספר: גרטשן רובין חוזרת לחפש אחרי האושר ב״האושר מתחיל בבית״

האושר מתחיל בביתבתחילת 2011 תורגם לעברית ספרה של גרטשן רובין, "פרויקט האושר", וכמו בארצות אחרות, הפך גם פה לרב מכר. רובין היא אמריקאית ממוצעת, פחות או יותר, שחיה בדירה בניו יורק סיטי עם בעלה ושתי בנותיהן ועובדת מהבית כסופרת. ספרה מתאר את ניסיונותיה להפוך את חייה למאושרים יותר, והוא כתוב בפרטנות, בגוף ראשון וממקום אישי למדי, כמו בלוג. ועדיין, הוא דיבר גם אל קוראים בעלי נסיבות חיים שונות, וחימם את לבם של רבים. יש משהו מאוד כובש בכנות של רובין: מצד אחד לא מוגזם להעניק לה את התואר הלגלגני קמעה "גורו אושר", ומצד שני לא יהיה מדויק לתאר את ספרה כספר עזרה עצמית. היא אמנם פונה ישירות אל הקורא ואף נותנת לו הדרכות המתבססות על ניסיונה שלה, אבל בסופו של דבר פשוט מתעדת את מה עשתה בחייה, והקריאה בכתביה מעניינת, קלילה וזורמת.

בספרה השני, "האושר מתחיל בבית", היא מחליפה רזולוציה ועוברת מהמאקרו למיקרו: איך לשפר את אושרה בבית שלה, אחד היסודות הבסיסיים ביותר בחייה, כמו של כולנו, יש לשער. גם בספרה הראשון היא לא יצאה לטיול מסביב העולם בחיפוש אחר משמעות, אבל הפעם הפרויקט הרפתקני אפילו פחות, וכולל החלטות פשוטות יותר, כמו לבלות בקביעות עם בנותיה, לברך את בני הבית בחום בכניסה או ביציאה ממנו או לקפוץ יותר, פשוטו כמשמעו. בהתאם, הוא קצת פחות שאפתני, אבל מאיר נקודות מעניינות שקשורות לחיי היומיום שלנו מהאספקטים הרגילים ביותר שלהם. גם אם הספר הזה מעניין קצת פחות מקודמו, האינטליגנציה והאינטלקטואליות שניכרות בכתיבתה הזורמת של רובין מוסיפות להנאה מהקריאה, והוא גורם למצב רוח נעים למדי. מסעה של רובין אל האושר מזכיר את דרכה של הנמלה אל צמרת, אבל המציאותיות והיומיומיות שלו הופכות את החיבור עם הקורא למיידי.

האושר מתחיל בבית / גרטשן רובין, מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה, הוצאת כתר, 2013, 299 עמודים. המאמר התפרסם במעריב לנוער בינואר 2014.כתיבת תגובה