ביקורת ספר: ״ילדה רגילה לגמרי״ מאת רועי ישורון מענג

ילדה רגילה לגמרי כריכת הספריש ספרים שהקריאה בהם זורקת אותך לתחושת ההנאה הפשוטה ביותר של הקריאות הראשונות, של הספרים המלאים הראשונים שקראת בעצמך, או אפילו מוקדם יותר, אל הסיפור לפני השינה עם ההורים במיטה. אלו, מן הסתם, אינם יצירות המופת הספרותיות הגדולות, וגם לא כתבי יד מושלמים שהם מלאכת מחשבת – מאלו שואבים הנאה מבוגרת, בשלה, הנובעת מתוך אהבה עמוקה לספרות והבנה של הערך הגדול של הטקסט. את הספרים הפשוטים קוראים בקלילות גדולה יותר, עם חיוך מתלהב על הפנים ויד שממשיכה לדפדף.

"ילדה רגילה לגמרי", ספרו הראשון של איש העסקים והיזם החברתי רועי ישורון (39), הוא אחד מהספרים האלה. מדובר בספר קצר למדי – פחות ממאתיים עמודים – המאגד בתוכו מספר עצום של סיפורונים בני כשניים עד חמישה עמודים. כל אחד מהסיפורים הוא ממתק חכם ומשעשע עם טוויסט מפתיע בסופו. חלקם דורשים חשיבה ועיבוד כדי לדלות מהם את המסר, שהוא תמיד חכם וערכי אך אף פעם לא מטיפני, על חלקם פשוט מתענגים במשך דקה או שתיים וממשיכים הלאה, לסיפור הבא. אפשר לגמוע אותם במהירות אחד אחרי השני, אבל מומלץ לפרוס את הקריאה על ימים רבים ולהתענג עליה באיטיות.

ישורון מזכיר קצת את אתגר קרת, אך ספרו מענג יותר מספריו של קרת. הקובץ בעל הכריכה היפה הוא אסופה פראית של דמיון מתפרץ ושל יצירתיות שופעת. היה אפשר לכתוב כל סיפור באלפי מילים וכך להפוך אותו לרציני יותר, אבל ישורון רק רוצה להוציא לאוויר העולם את רעיונותיו הגאוניים תוך שימוש במספר המילים המינימלי הדרוש לכך. תמצאו בספר מעלית שמביאה חומוס לגן עדן, גבר עם לחיצת יד כובשת, תרגיל תחמני בתורת המשחקים, ילד שיודע לעוף, סופר שמפסיק לחייך ואישה שאותיות נכנסות אליה בלילה. בקיצור – מה לא. הקובץ הזה הוא שקית הפתעה בה כל ממתק וממתק טעים להפליא, ואחד הספרים הכיפיים ביותר שנראו במחוזותינו.

ילדה רגילה לגמרי / רועי ישורון, הוצאת אחוזת בית, 2014, 183 עמודים. המאמר התפרסם במעריב לנוער בפברואר 2014.תגובה אחת

כתיבת תגובה