ביקורת ספר: כומיש בת מחלפתא – ביוגרפיה שקרית של אשה אמיתית מאת דורית קידר מצוין

968458מכירים את הז'אנר הזה של הספרים שיוצאים מתוך יצירת אמנות ("הנערה עם עגיל הפנינה") או עובדה היסטורית מפוקפקת ("האפיפיורית יוהנה") ובונים ממנה עולם ומלואו? דן בראון, למשל, עשה מזה קריירה (וגם הרבה מיליונים). דורית קידר עושה משהו דומה, אך נועז יותר ומפוקפק פחות. נקודת המוצא שלה הוא קערות השבעה עתיקות, שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בארץ, ואשר כולן נושאות את השם "כומיש". קידר, חוקרת דתות במקצועה, העוסקת בעיקר בנושא המרתק והמסקרן כל כך של כישוף ומיסטיקה יהודית עתיקה, החליטה לכתוב ביוגרפיה דימיונית (אך מבוססת על מחקר) על אותה אישה אמיתית, כומיש, שחייתה כאן במאה החמישית לספירה וייצרה את קערות ההשבעה האלו.

סיפורה של כומיש הוא אמין ומרתק. לא בכדי ציינתי קודם את האפיפיורית יוהנה: דמות זו, שככל הנראה לא ההיתה קיימת, משקפת את הערגה והכמיהה של נשים ללמוד, לרכוש ידע ולהשתלב בממסד דתי שמגנה ודוחה אותן. גם כומיש, בתה של מחלפתא האם המתעללת ושל יהואש הכורם, כמהה לידע וללימודים. היא לומדת קרוא וכתוב בסתר מאחיה, כלב, ואף מתגנבת לבית הכנסת בכדי לשמוע את השיעור של הבנים. את המילים שהיא כותבת על שברי חרס היא קוברת באדמה, פן יבולע לה. אך כומיש היא אישה בעולם של גברים, ועוד אישה בעלת מום: היא נולדה עם שש אצבעות בכל כף יד ובשל כך היא זוכה ליחס משפיל ומבזה מסביבתה, ובמיוחד מאמה. היא קושרת קשר מיוחד עם שכנה, יוסף הגמד חובץ החמאה, אך גם אהבת נעורים זו נקטעת באכזריות והיא נמכרת לנישואים לעבד משוחרר אלים במיוחד, המכה אותה ומתעלל בה.

התמיכה היחידה שלה היא מצד ניודוך הכשפנית, אישה נוספת החיה בשוליים החברתיים, מרפאה ומסייעת אך זוכה ליחס של חשדנות וסלידה. ניודוך ויוסף מצילחים להבריח את כומיש המעונה מידי בעלה האלים ולהסתיר אותה במנזר נוצרי מבודד, בו היא זוכה לשלווה וגם מרחיבה את ידיעותיה והשכלתה.

לא אוסיף לספר את עלילותיה של כומיש מחשש קלקולונים, אך עלי לציין שהעלילה סחפה אותי. קידר בונה עולם היסטורי ופסיכולוגי מעניין ואמין. על אף מיעוט העדויות והצורך בדימיון ובקפיצה של אמונה היא הצליחה לשכנע אותה באמינות של הדמות שהיא בראה. זהו בהחלט סיפור שונה ומיוחד על הכמיהה העתיקה לידע, ללימוד ולחופש. כמיהה הקיימת משחר האנושות לפריבילגיות שהיו נחלתם של מעטים אך תשוקתם של רבים, וגם על הדרכים המרובות שבעלי הידע שמרו עליו לעצמם והדירו את האחרים ממנו.

הספר יצא בהוצאת המחברת, בפורמט מוקפד ומעוצב היטב שאינו מבייש כל הוצאת ספרים מכובדת והוא ראוי בהחלט להתייחסות ולקריאה גם לאלו הנרתעים בדרך כלל, ובצדק, מספרים בהוצאה עצמית.

כומיש בת מחלפתא – ביוגרפיה שקרית של אשה אמיתית / דורית קידר, הוצאה עצמית, 2013, 228 עמודים. מאמר מאת שירה סובל.תגובה אחת

  1. שירה יקרה
    חיפשתי מעט חומר של הספר של יוסף זידאן "עזאזל" ולפתע הופיעה לה הביקורת על כומיש.
    תודה! תודה רבה לך על הביקורת הנהדרת.
    שמחת אותי מאד.
    דורית

כתיבת תגובה