ביקורת ספר: ״מותה האטי של לוסיאנה ב׳״ מאת גיירמו מרטינס חכם ומותח

מותה האטי של לוסיאנה ב' גיירמו מרטינסאני שמחה. אני כל כך שמחה שקראתי את ספרו החדש של גיירמו מרטינס, "מותה האטי של לוסיאנה ב'". את ספרו הקודם, "רציחות נוסח אוקספורד", לא אהבתי ודי התאכזבתי, אבל הספר החדש מעולה: מהפנט, מותח, חכם ומעורר מחשבה. נתחיל מהסוף: רוצו לקרוא. האכזבה היחידה שתנחלו תהיה שהוא יסתיים מהר מדי.

המספר, סופר חסר שם, מקבל שיחת טלפון לילית מלוסיאנה, אותה הכיר 10 שנים קודם לכן, לאחר ששבר את ידו ונעזר בה כקלדנית להכתבת ספרו. היא מבקשת להיפגש, עניין של חיים ומוות. לאחר 10 שנים, לא נשאר דבר מלוסיאנה הצעירה, היפה והמושכת… שרשרת אסונות פקדה אותה והיא איבדה כמעט את כל בני משפחתה, היא השתנתה במראה, נרתעת מכל רחש, חושדת בכל אחד – ומחפשת מישהו. מישהו שיאמין לסיפורה. היא בטוחה שכל המיתות סביבה אינן מקריות, אלא הן מסע נקמה גאוני של קלוסטר, הסופר הגאוני והמסקרן, אצלו עבדה כקלדנית עד לאירוע שגרם לקרע ביניהם, אירוע שהוליד שרשרת אירועים טרגיים בחייו של הסופר. היא בטוחה שהוא מאשים אותה במות בתו הקטנה, היקרה לו מכל.

בייאושה פונה לוסיאנה אל מי שלדעתה יוכל לעצור את רצף הרציחות, מי שהיא חושבת שיזכור לה חסד נעורים ויאמין לה. היא רוצה לחיות. כך המספר, בעל כורחו, נסחף אל תוך תיאוריית הנקמה של לוסיאנה. הוא נפגש עם קלוסטר ושומע את גרסתו לאירועים. מי מהם דובר אמת? האם אכן נשקפת סכנה לחייה של לוסיאנה? האם לוסיאנה היא קורבן או פרנואידית שיצאה מדעתה? האם שרשרת האסונות שפקדה אותה יכולה להיות מקרית? האם קלוסטר גאון רצחני שהגה את הפשע המושלם והצליח לחמוק מעונש או שהוא סופר בודד מוכה יגון וצער?

גיירמו מרטינס הצליח עד העמוד האחרון, עד השורות האחרונות של הרומן ממש, להשאיר את הקורא שבוי במתח בשאלות האלה. מרטינס, בעל דוקטורט במתמטיקה, בונה את הרומן כמו חידה מדעית, כשלכל צד בסיפור יש תיאוריה והוכחות לתיאוריה. שתי הגרסאות נשמעות אמיתיות ועל המספר והקורא להחליט ולבחור צד. בנוסף, מועלות ברומן שאלות פילוסופיות על מידת האקראיות בחיים, על גבולה של הנקמה ועל ההצלחה והביקורת.

"…כבר מן הפסקאות הראשונות סנוורו אותך הרומנים שלו כמו פנסי מכונית בכביש… ואינך מסוגל אלא להמשיך הלאה ולהפוך את הדפים כמהופנט" – כך מתאר המספר את ספריו של קלוסטר; ולא הייתי מתארת רומן זה בדרך אחרת.

מותה האיטי של לוסיאנה ב' / גיירמו מרטיס, מספרדית: מואיז בן הראש, עם עובד, 2014,  204 עמודים. מאמר מאת אסנת שגב. 

 כתיבת תגובה