ביקורת ספר: פיתיונות חיים מאת פאביו ג'נובזי

963693במוליזונה, עיירה נידחת ומכוערת בטוסקנה שבאיטליה, אין עתיקות, אוצרות אמנות או נוף עוצר נשימה. יש בה הרבה אשפה, תעלות השקיה צרות ומזוהמות ואנשים שאיבדו כל תקווה. במוליזונה השכוחה חיות שתי נפשות אבודות: פיורנצו, בחור בן 19 שאיבד את כף ידו בתאונה טיפשית ויחד איתה גם את אהבתו של אביו, וטיציאנה, צעירה בת 32 שחזרה מלימודים בחו"ל במטרה לתרום לכפר שממנו באה ומגלה שהכפר לא כל כך מעוניין במה שיש לה להציע.

בשפה עכשווית, דלה ועדכנית, פאביו ג'נובזי עובר לסירוגין בין נקודות המבט של שני האנטי גיבורים שלו. לכאורה מדובר בדמויות לא מעניינות במיוחד ובעיירה מעניינת עוד פחות; אך מן השיממון צצה אהבה מהוססת ומתחבטת, ונרקם קשר לא ברור אך חי ומלא תקווה בין פיורנצו וטיציאנה.
הרומן של ג'נובזי נוגע ללב במציאותיות הכואבת שלו. הוא לא עושה הנחות ולא מוותר לגיבוריו כמו גם לסובבים אותם ולעיירה כולה, דמות בפני עצמה.

למרות הקדרות אהבתי מאוד את הכתיבה של ג'נובזי, את הדמויות שלו ואת המאבק הסיזיפי שלהן במציאות נטולת כל זהר, מציאות של חיים שיש בהם מאבק וייאוש אך גם ניצוצות של גדולה. גם התרגמים של מונה גודאר איכותי וקולח, וכערך מוסף הספר מעניק את ההנאה שבקריאת סופרים זרים וטעימת חוויות שהן בו זמנית זרות ומוכרות (שהרי כל מה שאנושי אינו באמת זר).

מומלץ בחום.

פיתיונות חיים / פאביו ג'נובזי, הוצאת כתר, 2012, 396 עמודים, תרגום: מונה גודאר. מאמר מאת שירה סובל.כתיבת תגובה