ביקורת ספר: ״רומן רומנטי״ מאת סטפניה ברטולה

רומן רומנטי סטפניה ברטולה כריכת הספרכיצד כותב אחד את ביקורת הספרים שלו? שהרי ישנה שבלונה מוכנה: ראשית, תיאור עלילה קצר, לאחר מכן מספר עובדות על המחבר, הדעה על הספר עצמו, ובסוף מעט שורות לגבי אופן התרגום אם יש, אורך הספר והכריכה, אם היא שווה איזו מילה. פשוט, נכון? אם כך, קראו לכם בחדווה את ספרה החדש של סטפניה ברטולה האיטלקייה, "רומן רומנטי" והשכילו ממנו להבין מהי השבלונה הטובה ביותר לכתיבת רומן. תוך שבעה שיעורים תלמדו את רזי הכתיבה.

גיבורת הרומן, אולימפיה, היא ספרנית מבוגרת המתגוררת בגפה (לצד חתוליה) בעיר קטנה באיטליה. את כל חייה היא מעבירה בקריאת ספרים, ואוחז בה רצון לכתוב רומן. היא נרשמת לקורס כתיבה בהנחייתה של הסופרת המצליחה אלאונורה פורניס; תמורת תשלום (כמובן), הקורס מבטיח  ללמד כל אחד כיצד להפוך לסופר בקלות. עם זאת, למרות שהעלילה מתרחשת באיטליה, השמות בו הם לועזיים והחוויות בו הן אוניברסליות, ולכן הוא יכול היה להתקיים בכל נקודה על כדור הארץ, כל מה שדרוש הוא קבוצה של אנשים שאוהבים לקרוא. וקבוצת כאלה, כידוע לכם ולי, לא חסר.

הספר בנוי במבנה מיוחד ביותר המורכב משלושה חלקים החוזרים על עצמם לסירוגין. תחילה, פרק אחד מסופר מנקודת מבטה של אולימפיה, שסוקרת את המורה ואת התלמידים בקורס, ואף מוסיפה באותו המחיר כמה הערות על החיים. הפרק השני כולל תמיד הנחיות קצרות מהמורה על כיצד יש לכתוב את הרומן, מההתחלה ועד הסוף, טיפים פשוטים והנחיות שכל אחד יכול ללמוד. הפרק השלישי מספר את סיפורה של טורקיז לייכט, גיבורת הרומן שכותבת אולימפיה.

221 העמודים הנקראים בקלילות והמתובלים בהומור סרקסטי טוב חולפים ביעף, והנה כל הקצוות סגורים וברור לכל דיכפין איך צריך לכתוב רומן. מה עוד צריך בעולם? אם רק מישהו היה מצרף לנו מספר פרקים עם הנחיות קצרות לגבי הדרך הטובה ביותר לחיות.

סטפניה ברטולה היא תסריטאית, סופרת ומתרגמת, ולעיתים התחושה היא שהרומן כולו הוא סרט שעף מול עיני הקורא, ולפני שהוא מספיק להתענג עליו כמו שצריך הוא כבר נגמר. ספר מצחיק ועוקצני שפשוט כיף לקרוא. לאחר שתקראו את הספר הזה, הרומן הבא שתקראו ייתפש בעיניכם אחרת לגמרי.

רומן רומנטי מאת סטפניה ברטולה, מאיטלקית: יערית טאובר, הוצאת כתר, 2014, 221 עמודים. מאמר מאת ויולט. כתיבת תגובה