ביקורת ספר: גם את "עיר מקלט", המותחן החדש של ליעד שהם, אי אפשר להוריד מהידיים

965083'"עיר מקלט" מגלה לנו עולם שלם המתקיים בתל אביב ומציאות שרבים מאיתנו מעדיפים להתעלם ממנה או שלא לראותה: עולם של מצוקה, מבקשי מקלט, פליטים, שוהים לא חוקיים. סודנים, אריתראים, אתיופים. אנשים נטולי זכויות בסיסיות ונטולי אזרחות שכל רצונם הוא לחיות בשקט, להרוויח קצת כסף לעצמם ואת השאר לשלוח למשפחתם. אך את מצבם הקשה מזהים ארגוני הפשע והם חוגגים על גבם ומנצלים אותם לתועלתם.

בתוך כל הרשע קיים קצת טוב בדמותם של עמותות סיוע ומקלטי נשים אשר מנסים להקל במקצת על חייהם על אותם פליטים. עמותות אלו חיות מתרומות ומתנדבים בהם אנשים מסורים ואמיצים.

מיכל פלד היא מתנדבת מסורה שחיה בצמצום ומקדישה את ימיה בהתנדבות באס"ל (ארגון סיוע לפליטים) ובמקלט לנשים. היא מנסה לשמש לפליטים פה ומנסה להלחם בשבילם.

כשיום אחד גופתה נמצאת ושעליה סימני אלימות' החשד נופל מייד על גבריאל, צעיר אפריקאי. גבריאל, בחור עדין, שעבר חיים לא קלים,   מסיבותיו שלו, לוקח את האשמה על עצמו. לחקירה מתמנית קצינת משטרה, ענת נחמיאס, שזו לה החקירה העצמאית הראשונה. נחמיאס נתקלת בסתירות, ולמרות הלחץ מצד מפקדיה לסגור את התיק, היא אינה מוכנה לוותר ומחליטה להמשיך לחקור ולחפור.

הספר בנוי מהרבה פרקים קצרים ומסופר מנקודת ראותם של מספר דמויות: שוטרים, פרקליטים, עובדי אירגוני סיוע, אריתראים ואפילו אנשי העולם התחתון. כל אחת מהדמויות משתפת את הקורא במחשבותיה, בנקודת מבטה ובמצוקותיה ועל ידי כך עוזרת להרכיב תמונה אמינה ושלמה של הסיפור- תמונה שהיא לא תמיד נעימה ויפה.

התאורים של הזוועות, העוני, ההתעללות ואונס הנשים לא אחת היו קשים לקריאה, והעולם השוביניסטי והביטויים המקשרים את התנהגותה של האשה לתאריך המסוים בחודש תוך התעלמות מכישוריה הצליחו להכעיס. ולמרות זאת לא הצלחתי להניח מידי את הספר שהצליח לשמור על מתח ועניין עד לדפיו האחרונים.

מומלץ בחום!

עיר מקלט / ליעד שהם, הוצאת כנרת, 2013, 352 עמודים. מאמר מאת חנה ג.כתיבת תגובה