ביקורת ספר: אידיופתיה מאת סאם ביירס גאוני

אידיופתיה סאם ביירס כריכת הספר"אידיופתיה" (מחלה או מצב הנוצרים יש מאין או שהסיבה להם אינה ידועה), רומן הביכורים של מבקר הספרות הבריטי סאם ביירס (35), הוא מהספרים האלה שהם כל כך טובים שתוך כדי הקריאה תעבורנה בכם צמרמורות של עונג והזדהות, ותחושו צורך עז להקריא מתוכו צרורות של שורות גאוניות לכל מי שנמצא בטווח שמיעה. עם זאת, מדובר בספר קשה: קשה לשלוש דמויותיו הראשיות, ומכיוון שברור שביירס מדגים באמצעותן את מה שיש לו לומר על כולנו, ללא יוצא מן הכלל, קשה גם לנו. אבל זה אחד הקשיים הכי נהדרים שיעברו עליכם, באחריות.

קתרין, דניאל ונייתן הם שלושה בריטים בשנות השלושים לחייהם שקשרי החברות ביניהם התנתקו וחייהם כרגע די גרועים. קתרין היא רווקה צינית ומרירה שויתרה על הניסיון להיות מאושרת; דניאל, בן זוגה לשעבר, לא יודע אם הוא אוהב את החברה שלו, המשתייכת לאסכולת "אוהבי כדור הארץ", במילים יפות, ומענה את עצמו בלופים של מחשבות מאמללות; נייתן יצא מאשפוז פסיכיאטרי לאחר שפגע בעצמו אנושות רק כדי לגלות שאמו הפכה למפורסמת בעקבות כתיבת ספר על איך זה להיות אמא שלו. השלושה מתאחדים לערב אחד כדי לנסות לרפא פצעים ישנים, אך את תוצאות המפגש, כמובן, אי אפשר לצפות.

ביירס מאפיין להפליא את דמויותיו האומללות בעזרת יכולתו להתמקד בפרטים קטנים אך בעלי משמעות ולעצב דמויות בלתי נסבלות לחלוטין ועם זאת אנושיות עד כאב. את חצי הביקורת שלו הוא יורה לכל עבר בדיוק מרהיב, ובכך מכסח כל דמות ודמות וכל קבוצת אוכלוסייה אפשרית. למרבה המזל, הביקורת הזו לא צדקנית, אלא דווקא משכנעת ואפילו קורעת מצחוק: חוש ההומור של ביירס נוטף מכל פסקה עד כדי צחוק בקול רם. הכתיבה המפוארת, פיתוח העלילה ההדרגתי והדמויות המתפתלות הופכים את "אידיופתיה" לכתב ביקורת נשכני ובועט, עדכני וכללי, מרגש וקורע מצחוק. המחשבה שזה רק הספר הראשון של ביירס מבשרת את עלייתו של כשרון חדש ומבטיח בעולם הספרות.

אידיופתיה / סאם ביירס, מאנגלית: יואב כ"ץ, הוצאת ידיעות ספרים, 2014, 312 עמודים. המאמר התפרסם במעריב לנוער באפריל 2014. 

"אנחנו לא רואים את הדברים כפי שהם. אנחנו רואים אותם כפי שאנחנו." (עמוד 98) 

"הם כרסמו את דגני הבוקר שלהם. דניאל עבר ברפרוף על הכותרות; אנג'ליקה התעמקה בספר שנקרא 'הרגל העזרה העצמית: איך להניח את הספרים בצד ולהתחיל לחיות.'" (עמוד 139)

"במידת מה היא בת מזל, כי היא במצב שבו יש לה עדיין אפשרות לשאוף ליותר במקום פשוט לחשוש מלאבד את מה שכבר יש לה." (עמוד 222)כתיבת תגובה