ביקורת ספר: ״כיוון הנדידה״ מאת ברברה קינגסולבר מושלם

כיוון הנדידה - ברברה קינגסולבר - כריכת הספראחרי "חזירים ברקיע" המרגש ו"תורת עץ הרעל", המעולה הציפיות שלי מברברה קינגסולבר היו גבוהות. "כיוון הנדידה" בהחלט עומד בהן. אם הייתי נוטה לשימוש בסופרלטיבים הייתי אומרת שזהו ספר מושלם. הוא עמוק, מרחיב דעת, מושקע לפרטי פרטים, מעורר מחשבה, מעורר הזדהות, ואמין עד שקשה להאמין שלא מדובר בדמויות אמיתיות.

דנאית מלכותית הוא מין פרפר שייחודו בנדידה השנתית. הפרפרים עושים דרך של כ-4,500 ק"מ ממקסיקו ועד אלסקה וחזרה. בשל משך חייהם, פרפר יחיד אינו משלים מחזור נדידה מלא, והמנגנון המאפשר את הנדידה למקומות שבעצם אינם מוכרים כלל לפרפרים החיים הוא עדיין בגדר מסתורין. בשנה המתוארת בספר הפרפרים אינם חוזרים למקסיקו. מסיבה בלתי ברורה הם בוחרים לקנן על הר בדרום-מזרח ארה"ב, ושם הם משנים את חייה של דלרוביה, גיבורת הספר.

דלרוביה נולדה וגדלה בעיירת שוליים, מנותקת מקצב החיים הפועם של אמריקה המתקדמת. אחד ממאמני הספורט שלה היה גם המורה לביולוגיה, ובשעוריו היה מטיל על הבנות עבודות יצירה ולוקח אתו את הבנים לשחק. שיעורי המתמטיקה התנהלו בדרך לא יותר מתקדמת. באוירה שכזו לא היה לצעירי המקום שום סיכוי לרכוש השכלה גבוהה ולהרחיב אופקים. רובם לא יצאו כלל מגבולות העיירה. שמה של דלרוביה ניתן לה משום שאמה זכרה במעומעם שיש שם תנ"כי כזה, אולם התברר שראתה באיזשהו מגזין יצירה מורכבת מאיצטרובלים ובלוטים שזה היה כינויה… לדלרוביה היו שאיפות לא אופיניות: היא נסתה להתקבל לאוניברסיטה, אבל עם הרקע ההשכלתי הדל שלה לא היה לה סיכוי. בגיל שבע-עשרה נכנסה להריון, נישאה בנישואים חפוזים לקאב, עברה להתגורר בחוות הוריו השתלטנים, ילדה שני ילדים, וחייה נתקעו. היא מצאה לה מעין מפלט בהתאהבויות חולפות, ויום אחד, כשעלתה למקום מחבוא על ההר כדי לבגוד בפעם הראשונה בבעלה עם בחור שנשא חן בעיניה, ובכך בעצם להשליך את חייה המוכרים, ראתה לראשונה את מליוני הפרפרים. למעשה, היא לא ידעה שזה מה שהיא רואה. ההבזקים הכתומים של מליוני הכנפים הנעות יצרו מחזה תעתועים דומה יותר לשרפת יער ללא עשן. המראה המרהיב ויוצא הדופן החזיר אותה לעשתונותיה, והיא שבה על עקבותיה מבלי לממש את תוכניתה. ובכל זאת, מכאן ואילך שום דבר לא ישוב להיות כשהיה.

הספר משלב מגוון של נושאים: ההתחממות הגלובלית והשפעת האדם על הטבע, הפערים הבין-חברתיים בארה"ב, פערי מדע-אמונה, יחסים בתוך משפחה – חמות-כלה, הורים-ילדים – הגשמה עצמית, חברות. הוא מעמיד דמויות בלתי נשכחות, בעיקר דלרוביה שנאבקת למצוא את דרכה, ובנה פרסטון בן החמש, ילד רגיש וצמא ידע, אבל גם קאב הפשוט והישר ואמו הסטר שמסתירה סוד. גם דמויות משניות מאופינות ומתוארות באופן חי ומשכנע, כמו הסטודנטים המסייעים לאובידיוס, המדען חוקר הפרפרים, כתבת הטלויזיה רודפת הסנסציות השטחית, משפחת המהגרים המקסיקנית ועוד.

נוצר אצלי רושם שהסופרת נהנתה הנאה מרובה מכתיבת הספר, ואהבה את גיבוריה. ההנאה והאהבה האלה מחלחלות אל הקורא, ומעצימות את חווית הקריאה. יצוין לטובה גם התרגום המצוין של יעל סלע שפירו. השפה קולחת, והתרגום כאילו נעשה ללא מאמץ ולכן אינו מאולץ. במקומות בהם לא ניתן להעביר בשלמות את רוח הדברים ללא הסבר של ביטויים בשפת המקור, נוספו הערות שוליים, שאינן רבות ולפיכך אינו מעיקות.

בשורה התחתונה: ספר נהדר.

כיוון הנדידה / ברברה קינגסולבר, Flight Behavior – Barbara Kingsolver, כתר, 2014, תרגום מאנגלית: יעל סלע שפירו, 451 עמודים. // אתי סרוסיתגובה אחת

  1. […] סוקרת את הספר כיוון הנדידה של ברברה קינגסולבר, […]

כתיבת תגובה