ביקורת ספר: דריי מרטיני קוקטייל – תככים באקדמיה מאת נתי אלדר

965382"דריי מרטיני קוקטייל" הוא ספר המציג את העולם הפוליטי של האקדמיה. אנשי אקדמיה שאפתניים, נדבנים בעלי אינטרסים וגם (למרבה הפלא) אקדמאים "שגרתיים" הם המאכלסים את עלילת הספר הזה, הנעה בין שני מישורים. האחד מתאר את הרקע ההיסטורי של הדמויות, ונראה שבו הכתיבה זורמת יותר. תקופות שונות בתולדות היישוב היהודי בארץ מתוארות בנאמנות רבה; ניתן לעיתים ממש לצייר את ההתרחשויות או את האירועים (סלילת כבישים, הקמת שכונת פועלים, הכבוד לחברי אגד – בעלי המניה, אסיפות הסתדרותיות וכדומה). ובמקביל נע קו העלילה השני, העוסק בתככים שבאוניברסיטה ובמאבקי הכוחות במירוץ אל תפקידי העוצמה והכוח.

עלילת הסיפור נרקמת ממספר דמויות, אשר הקשר ביניהן נראה רופף מדי בחלקים מסויימים. שתי הדמויות המתוארות בגב הספר כגיבורותיו אמורות להיות יריבות, אך היריבות ביניהן אינה משמעותית וישנן דמויות אשר נראה כי תופסות חלק משמעותי יותר בעלילה. בני זוגן של שתי גיבורות אלו מוזכרים כבדרך אגב, ילדיהן מוזכרים אף פחות. נדמה כי היה מקום ליצוק ממשיות יתר לדמויות אלו מעבר לתיאורי האופי המפורטים הנותנים את הרקע וההסבר להתנהגותן.

על אף הכתיבה הקולחת, נראה כי קיימת אמביוולנטיות בספר: מחד תיאור הזרמים המושחתים באקדמיה והעלילה בה המעמד, הכסף, העוצמה ובמידת הצורך גם הנשיות הם כלי בתככים בין הגיבורים השונים ובין כתלי האוניברסיטה; ומנגד, הרצון להעביר מסרים חברתיים (הבעייתיות המובנית במבחן בוזגלו לאור שמו, המשפט העברי ומקומו במשפט הישראלי ותולדות הקהילה הכורדית–יהודית), כאילו יש ניסיון לצאת מהמתווה של ספר "קליל" ולהעביר דרכו מסרים שאופנתיים בימינו.

נראה כי הספר מוכיח את העיקרון הפיטרי, כלומר, כל עובד מוצלח יקודם ויוזז מתפקידו כל זמן שהוא מבצע את תפקידו בהצלחה, והוא יתקבע בסופו של דבר בתפקיד הראשון שאותו לא יבצע כהלכה. כך כל דמות בספר מגיעה (בשל תככים או מקריות) אל התפקיד אותו היא מבצעת, שלא על הצד הטוב ביותר.

לסיום: בספר קליל, זורם ונעים, גם אם מעט לא ממוקד לפרקים.

דריי מרטיני קוקטייל / נתי אלדר, הוצאת אלרום, 192 עמודים, 2013. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה