ביקורת ספר: יאן-פיליפ סנדקר מרשים שוב ב״לחישת הצללים״

לחישות הצלליםיאן פיליפ סנדקר הגרמני אהוד על הקורא הישראלי מאוד: שני החלקים של "אומנות ההקשבה לפעימות הלב" הפכו לרבי מכר ונקראו על ידי רבים; ו"לחישת הצללים" שאך זה ראה אור כבר ממשיך את דרכם. בספר החדש ממשיך סנדקר במוטיב המסע, אך לשם שינוי המסע שהוא עורך לא נעשה כעת ביבשת זרה או מול תרבות חדשה, אלא נחווה כמסע פנימי של יציאה מקונכיית השבלול אל עבר הציוויליזציה. במרכז הרומן נמצא פול, שעבר לגור באי קרוב להונג קונג וזאת על מנת לא לשכוח ולא לאבד את מיעוט הזכרונות שיש לו. עלילה סבוכה שבמרכזה רצח של אמריקאי צעיר בסין מכריחה את פול לצאת מהקונכייה אליה בחר להיכנס ולצאת למסע, חיצוני ופנימי. פול ייסע כל הזמן בין הונג קונג המערבית לסין הקומוניסטית, שהמרחק הפיזי המפריד ביניהן קטן, אך זה התרבותי גדול כמרחק השמש מן הירח. על המרחק הזה פול נדרש לגשר כדי להביא את הצדק.

כתיבתו של סנדקר לא השתנתה: היא מאוד מדודה, מאוד מדויקת ומאוד עדינה. לאט לאט הוא טווה רשת של מילים, שהופכת למשפטים, שיוצרים עלילה. כישרונו בא לידי ביטוי במיוחד כאשר הוא בורא לכל דמות סגנון משלה ועולם ביטויים משלה. בנוסף, תיאורי הנוף המלווים את הספר פשוט מרטיטים את הלב, וגם התרגום לעברית נפלא. הדיוק והעדינות יוצאים מתוך הדפים ישר אל ליבו של הקורא, אין לי דרך אחרת לתאר זאת.

בשורה התחתונה: ספר על מסע מטלטל של אדם באמצע החיים, שאמנם אינו תמיד מהיר וקצבי, אך בצעדים מדודים ותוך תיאורים מדהימים של הונג קונג וסין הוא מתקדם והולך עד ליצירת רומן מצוין. מומלץ בחום.

לחישת הצללים / יאן-פיליפ סנדקר, מאנגלית: יוספה סימון, הוצאת ידיעות ספרים, 2014, 415 עמודים. // ויולט

 תגובה אחת

  1. חייבים להפוך את הספר הזה לסרט.. הוא מעולה!

כתיבת תגובה