ביקורת ספר: ״אלוהים, מה זה צריך להביע!״ מאת סיימן ריץ׳

אלוהים מה זה צריך להביעאם גם לכם יצא להרהר בשאלה האם יש אלוהים, דעו לכם שהוא אכן קיים, אבל שהמצב לא מזהיר: אלוהים כבר משועמם ועייף מניהול "גנעדן בע"מ", פרויקט צדדי ביקום שנולד מלכתחילה מתוך שעמום. את ימיו הוא מעביר במשחקי גולף, בצפייה בערוצי המטיפים הנוצריים בטלוויזיה ובחיפוש עצמו בגוגל, תוך התעלמות מהתפילות שמופנות אליו וחוסר טרחה לטפל במשברים עולמיים שונים, כמו רצח עם, למשל. לכן הוא מחליט לסגור סוף סוף את החברה ולהשמיד את כדור הארץ, לטובת הגשמת החלום שלו: פתיחת מסעדת פיוז'ן אסייתית. הו, זו הולכת להיות מסעדה נהדרת, ובאמת, הבשורה משמחת את כל המלאכים, שמוצאים לחיי פרישה מלאי תענוגות.  כולם, למעט שניים: קרייג ואלייזה ממחלקת נסים מסרבים לוותר על כדור הארץ, ומצליחים לסגור עם אלוהים עסקה: אם יצליחו לחולל נס בלתי סביר בעליל ויגרמו לשני בני אנוש חנונים, מופנמים ובעלי קשיים חברתיים רציניים המוצאים חן זה בעיני זה להיות ביחד עד התאריך שנקבע ליום הדין, האנושות תזכה לחנינה.

"אלוהים, מה זה צריך להביע!" הוא ספרו הרביעי של סיימון ריץ' (30) והראשון שמתורגם לעברית, וכמו שאר ספריו, גם הוא ספר קליל והומוריסטי המסתכל במבט משועשע על נושאים פחות שגרתיים. כתיבתו זורמת ורווייה בדיאלוגים, ומבחינת היקף ומבנה, העלילה מזכירה סיפור קצר יותר מאשר רומן – ולכן קל מאוד לבלוע אותו בשעתיים או פחות, כמו סרט חביב. הוא אמנם יגרום לכם לפרוץ בצחוק קול רם רק פעמים ספורות, אבל כל עמוד בו רוויי בבדיחות מעלות חיוך או לפחות משעשעות, כשמענגות במיוחד אלה המתארות את "גנעדן בע"מ" או את שני בני האנוש, שמצליחים איכשהו לפספס או לפקשש כל הזדמנות נסית שמזומנת להם להיות יחד. זוהי לא ספרות גדולה, אבל כחטיף זהו בהחלט ספר מתוק וכיפי.

אלוהים, מה זה צריך להביע! / סיימון ריץ', מאנגלית: טל ארצי, הוצאת מטר, 2014, 208 עמודים. המאמר התפרסם במעריב לנוער ביולי 2014. 

 תגובה אחת

  1. רונית wrote:

    אהבתי את הספר מאוד. קליל מצחיק וזורם. מומלץ.

כתיבת תגובה