ביקורת ספר: על ההוצאה המחודשת של ״האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?״ (בלייד ראנר) מאת פיליפ ק׳ דיק

האם_אנדרואידים_חולמים_על_כבשים_חשמליות2(2)"האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?", הידוע גם בכינויו "בלייד ראנר", נחשב לטקסט חלוצי ופורץ דרך בז'אנר המדע הבדיוני בעיקר בגלל השנה בה נכתב – 1968 – אך קריאה במהדורה העברית החדשה שלו מעלה את הממצא המפתיע שגם היום, 46 שנים לאחר מכן, יכולתו לטמטם לכם את המוח עומדת בעינה. אי אפשר להכחיש שלעתים נדמה כי העובדה שיחסיו של ק' דיק עם הסמים היו הדוקים משתקפת בכתביו, אבל אולי הוא לא רק מטורף, אלא גם גאון; אולי הוא סופר מרושל המשאיר מיליון חורים בעלילתו, ואולי זה חלק מתוכניתו הגדולה. בדיוק כמו שהוא אוהב: אי אפשר לדעת מה ממשי ומה לא.

בעתיד, לאחר המלחמה הגדולה, רוב האנושות עברה למושבות בכוכבי לכת אחרים, שם היא נעזרת באנדרואידים – רובוטי אדם משוכללים – כמשרתים. אלו שנשארו בכדור הארץ נושמים את האבק הרדיואקטיבי, כמהים למגע וחוסכים את כל כספם כדי לקנות בעלי חיים חשמליים, כי האמיתיים עולים הון תועפות. ריק דקארד הוא אחד מאלה, ועבודתו היא כצייד ראשים המנטרל אנדרואידים נמלטים אשר הגיעו לכדור הארץ בתקווה להיטמע בחברה האנושית. אלא שמשימה חשובה במיוחד מתחילה להעלות בו ספקות, ואלה מכרסמים, אט אט, בכל תפישת עולמו.

מה מציאותי ומה לא? האם יש כזה דבר בכלל, מציאות? מה ההבדל בין בני אדם לבין רובוטים משוכללים דמויי אדם? ק' דיק מעלה שאלות על שאלות במהלך הספר, ועונה בסופו רק על אחת, באופן מהפכני למדי. אך למרות שלעתים בניית העולם הבדיוני שלו, כמו כתיבתו המענגת, מדהימה ומתקדמת, הוא גם משאיר מיליון נקודות לא מנומקות, אולי בכוונה; הוא מתכנן את העלילה כך שנקודת מבטכם עליה תשתנה כל הזמן; ובפרקים מסוימים ממש קשה להבין מה קורה, שלא לדבר על האווירה הקרה והמנוכרת. הוא מתוחכם וטיפש, מתקדם ורשלני, גאון ומטורף – ובעיקר מעלה שאלות קשות מנשוא. הוא לא קל ולא מושלם, אבל בהחלט מספק חוויה חזקה – בהנחה, כמובן, שהיא בכלל התרחשה.

האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות? / פיליפ ק' דיק, מאנגלית: עמנואל לוטם, כתר 2014, 230 עמודים.  המאמר התפרסם במעריב לנוער בנובמבר 2014. // דור בביוףכתיבת תגובה