המלצה רותחת על "יום שלישי נגמר", רומן המתח החדש מאת ניקי פרנץ'

יום שלישי נגמרוואו, איזה ספר נפלא. זהו רומן המתח השני בסדרת המתח של ניקי פרנץ' (שם העט של שון פרנץ' וניקי ג'רארד, זוג בחיים ובכתיבה), והוא לא נופל מהראשון ("יום שני כחול") שאותו אהבתי כל כך. אפשר בהחלט לקרוא לו רומן מתח פסיכולוגי – שאינו תזזיתי, אינו שטחי וחודר לעומק הדמויות.

הדמות העיקרית החזקה, המורכבת, המרתקת והמעניינת היא זו של פרידה קליין, פסיכותרפיסטית רבגונית באישיותה. סביבה נעים כמה גיבורי משנה, ביניהם מפקח המשטרה קרלסון. בספר זה אנו לומדים להכיר את הדמויות הראשיות שהופיעו כבר ב"יום שני כחול" יותר לעומק.

פרידה עובדת כפסיכותרפיסטית עצמאית שחיה לבד ועוזרת למשטרה באופן לא רשמי. היא חכמה וחדת מחשבה, רגישה, אמפטית, אמינה ואכפתית. חושיה חדים והיא בעלת אבחנות דקות; בזכות תשומת לבה לפרטים הקטנים היא יכולה להסיק מסקנות מועילות. יחד עם זאת, היא מאופקת ובעלת שליטה עצמית; יש בה תובנה פסיכולוגית, אינטואיציה ותחושות בטן. כמובן, היא גם מסתירה סודות משלה ועצב נסתר, ואוהבת לצעוד ברחובות לונדון, ביום ובלילה. לצד קו העלילה אנו מקבלים גם מבט על לונדון העיר, ביופייה ובכיעורה. ("הבתים גלשו על פניה, המדרכות נלחצו אל כפות רגליה והרוח סחפה את שערה לאחור וגדשה את ריאותיה". נותן חשק לצעוד, לא?) סגנון הכתיבה נהדר.

במרכז הספר עומדת חקירת פשע שמתרחש כשנה לאחר אירועי "יום שני כחול": מקרה מעורר פליאה של גבר מת שנמצא בדירתה של מישל דויס, אישה בעלת הפרעה נפשית מוזרה שלא מאפשרת לחוקר המשטרה החכם קרלסון לפענח את הסיבות להימצאו של הגבר בדירתה ואת סיבת מותו. קרלסון שמח מאוד להיעזר בפרידה קליין לפענוח התעלומה; שיתוף הפעולה המצוין ביניהם מניב פירות. החקירה מסתעפת וחושפת את דמותו המעניינת של הנרצח. במקביל לחקירה החדשה, ממשיכים להעסיק את פרידה אירועי הספר הקודם, שלא נראים לה סגורים. כמו בחיים, אירועים לא נמחקים וכבר מתחילים חדשים. הספר השני בנוי אפוא כנדבך על אירועי הספר הראשון, ונמשכים קצוות ממנו עד כי לפעמים מתגלים דברים שיכולים להיחשב לספויילר – לכן מומלץ לקרוא קודם את הראשון, כך גם הבנתו של הקורא תהיה יותר כוללת. בכל מקרה, גם אם לא קראתם את הקודם אפשר להתחיל ממנו.

"יום שלישי נגמר" הוא בפירוש לא רק ספר של חקירת רצח; לצד העלילה המותחת נפרשים בפנינו גם עולמם של הגיבורים וחיי המשפחה שלהם, וזו הסיבה העיקרית לכך שאהבתי אותו כל כך. ספר אינטליגנטי, חכם ומורכב, בעל סגנון מעולה ונוגע. לא יכולתי להוריד אותו מהיד ואני כבר מחכה בקוצר רוח לספר השלישי בסדרה.

יום שלישי נגמר / ניקי פרנץ', ידיעות ספרים 2013, מאנגלית: הדסה הנדלר, 431 עמודים. מאמר מאת שוש מילמן.כתיבת תגובה