ביקורת ספר: היקיקומורי והאחות להשכרה מאת ג'ף בקהאוס

היקיקומורי והאחות להשכרה ג'ף בקהאוס כריכת הספר בעבריתדמיינו שהאדם היקר לכם מכל היה סוגר את עצמו בחדר. האדם שאותו בחרתם לחיות עמו את שארית חייכם היה מחליט יום אחד להתנתק מכם ומן העולם החיצון, והתקשורת ביניכם הייתה מסתכמת בהאם הוא נהנה מארוחת הערב שהשארתם לו מחוץ לדלת או לא, וגם זה בקושי. דמיינו שלא הייתם רואים את אותו אדם במשך שלוש שנים. שהפעמים היחידות שהוא היה יוצא מהחדר שהוא כלא את עצמו בו היו באישון לילה, על מנת לקנות אוכל, לאחר שהוא וידא שאתם ישנים, על מנת לא להיתקל בכם.

אלו הם החיים של תומס וסילקה טסלר. לאחר אירוע טראומתי ואובדן קשה תומס מחליט לנעול את עצמו בחדר בקצה המסדרון שבביתם. סילקה ניסתה כל דבר על מנת להוציא אותו משם, ולאחר כל הכשלונות היא מנסה שוב, בפעם האחרונה – בצעד נואש היא שוכרת אחות יפנית אשר תנסה להוציא את בעלה ממקלטו.

תופעת ההיקיקומורי, בה אנשים מתנתקים מן הסביבה לטובת הסתגרות קיצונית' היא תופעה שכיחה ביפן של ימינו. ויש הרבה מן היפניות גם בספר זה; למעשה, ייתכן כי מכאן נובעת הבעייתיות שלו.

הבסיס עליו מושתת הספר נוגע במערכות יחסים, או, יותר נכון, היעדרן. תומס וסילקה כמעט ואינם מתקשרים כתוצאה מההסתגרות אותה כפה על עצמו תומס. מגומי, האחות היפנית, מנהלת מערכות יחסים שטחיות לחלוטין עם גברים אקראיים ואינה נמצאת בקשר סדיר עם משפחתה שלה. מערכת היחסים המתפקדת היחידה בספר היא בין תומס למגומי, מערכת יחסים שנבנית בהדרגה, מלאת איפוק יפני טיפוסי אך בה בעת גם מלאת תשוקה. ומערכת היחסים הזו היא אחת מנקודות האור היחידות בספר.

הספר מסופר משתי נקודות מבט – פרקים מסוימים מתוארים על ידי תומס ואחרים על ידי המספר בגוף שלישי. הפספוס הגדול של הספר, אשר מתחיל נהדר ומאבד תעופה במחציתו, הוא בניית הדמויות שלו – הן אינן מפותחות מספיק. סילקה מתוארת באופן עמום; נדמה כי לאחר שלוש שנים שלא ראה אותה, תומס לא רק שכח כיצד אשתו נראית, אלא גם שכח את אישיותה. גם הפרקים שאינם מתוארים על ידו לא מוסיפים פרטים עליה. תיאוריה היחידים נוגעים אך ורק בהתמודדותה עם המצב הבלתי נסבל שתומס כפה על שניהם. אך אם לא נכיר את סילקה ונזדהה איתה, איך נוכל להזדהות עם מצבה?

מגומי סובלת מבעיה דומה – היא לא עמוקה ולא מעניינת מספיק. תומס הוא הדמות היחידה שאפשר להזדהות איתה; הרבה מכך צריך לזקוף לזכות הפרקים שמסופרים על ידו. הפרקים הללו הם הטובים ביותר בספר, מכיוון שהם נותנים לנו הצצה לנפשו של אדם מצולק שלקח החלטה גורלית שהשפיעה עליו ועל משפחתו יותר משאנו יכולים לתאר. מערכת היחסים שלו ושל ומגומי מתוארת נהדר על ידי תומס – שלא היה בקשר רגשי עם אדם כבר שנים – והפרקים העוסקים בה הם החלק המעולה ביותר בספר.

"היקיקומורי והאחות להשכרה" לוקח נושא מסקרן, הן מעצם הגדרתו והן מעצם היקף התופעה; עם זאת, הוא לא מנצל את הפוטנציאל שטמון בו. ייתכן וההחלטה לקחת נושא יפני במהותו ולהעביר את מקום ההתרחשות לארצות הברית הייתה שגויה, וברור כי בניית דמויות טובה יותר היתה מעניקה לספר קצת יותר עומק, על אף חציו השני והחלש. ולמרות זאת, יש כאלה שימצאו בו ספר עמוק ושלם. הוא רק לא טוב כפי שהוא יכול היה להיות.

היקיקומורי והאחות להשכרה / ג'ף בקהאוס, ידיעות ספרים, 2013, מאנגלית: ניצה פלד, 215 עמודים. מאמר מאת יער.כתיבת תגובה