ביקורת ספר: "עיר מקלט" מאת ליעד שהם

965083מיכל פולג, מתנדבת בארגון סיוע לפליטים, נמצאה מתה בדירתה בתל-אביב. למשטרה ברור שזהו רצח והאצבע המאשימה מופנית אל קהילת השחורים, הפליטים המאכלסים את השכונות החלשות של דרום תל-אביב.

את חקירת הרצח מנהלת הקצינה השאפתנית ענת נחמיאס, אשר בשבילה זו החקירה הראשונה בתפקיד פיקודי. ענת, אישה רזה וקטנת-קומה הפועלת בחברת קצינים מאצ'ואסטים, ממאנת לקבל דברים כפשוטם ולסגור עניין. גם כשיש לה ביד הודאה ברצח היא מבינה שהדברים הרבה יותר מורכבים וכי גורמים כבדי משקל מעולם הפשע הישראלי מעורבים בהם. אף על פי שאינה מקבלת גיבוי מלא מן הממונים עליה הדוחקים בה להגיש כתב אישום ולסגור עסקה, היא מתעקשת להפוך כל אבן על מנת להגיע לחקר האמת.

יותר לא אגלה על מנת להימנע מספוילרים, שהרי זהו ספר מתח – ואחד מעולה. בכתיבה קולחת מציג ליעד שהם עולם שלם של פליטים קשי-יום ולמודי סבל, מאפיונרים הרואים בפליטים אלו קרקע פורייה לעשיית כסף, עורכי-דין ופרקליטים המצויים משני צידי המתרס וגם נציגי מדינה זרה הבוחשים בקדירה. בעיית הפליטים מקבלת כאן ממדים אישיים ואנושיים שהופכים את האנשים הללו לפחות שקופים בעיני הישראלי המצוי המבקש לדחוק את הבעיה מתחת לשטיח, כפי שאכן עושה ממשלתו.

הדמויות אמינות ומדברות בגובה העיניים  והמניעים שלהן מאוד ברורים. שמעתי את ליעד שהם מתראיין ברדיו כאשר יצא הספר לאור. הוא סיפר שנסע עשר דקות מביתו בתל-אביב וגילה עולם שלם, זר, קשה ואכזר המתנהל ממש במקביל לעולם בו רובנו חיים. לצורך הכתיבה ערך תחקיר מקיף והדבר ניכר היטב בספרו.

בשורה התחתונה: קריא ביותר. מומלץ!

עיר מקלט / ליעד שהם, הוצאת כנרת, 352 עמודים. מאמר מאת יונה דורון.

 כתיבת תגובה