המלצת ספר: "התעורר, אדוני!" מאת ג'ונתן איימס באמת מצחיק בטירוף

13-0215fאני לא טיפוס שצופה בטלוויזיה, אלא צורך את מנת האקספיזם ההכרחית לקיומו דרך ספרים וקולנוע. לכן לא התרשמתי מכן שג'ונתן איימס, מחבר הספר, הוא יוצר הסדרה "משועמם" של HBO, שאמורה להיות כנראה מוצלחת אם עובדה זו מצוינת על הכריכה; אבל הציפיות שלי מהספר כן עלו אחרי שקראתי שמבקרי ספרים כמו זה של הניו יורק טיימס כתבו עליו שהוא "מצחיק בטירוף". ניסיון הקריאה שלי הוכיח שלמרות שהם נדירים, כן קיימים ספרים שיכולים לגרום לקורא להתגלגל מצחוק בקול רם; ו"התעורר, אדוני!" הוא אחד מהנדירים האלה.

הסיפור מגולל בגוף ראשון מפי אלן, אמריקאי בן שלושים שהוציא לפני שבע שנים רומן שזכה לשבחים רבים, ומאז עסוק בעיקר בלהיות לא יוצלח. אחרי שהחליק במדרגות ביתו והתעשר מכספי הביטוח, שכר לעצמו משרת שתקן ואלגנטי בשם ג'יבס (כן, ממש כמו בספריו של וודהאוס), מה שפינה לו הרבה זמן לעבודה על ספרו השני.

אלן – יהודי כמובן, וגם אלכוהוליסט – מתקבל ל"מושבת הוורדים", כפר אמנים בו הוא אמור להשלים את העבודה על ספרו, אלא שהמקום מתגלה כשורץ דיירים פסיכיים שמסיחים את דעתו. בדרך הוא מתאהב, משתכר, מהרהר בסוגיות שונות ומסתבך בצרות משעשעות. אתם לא יכולים לתאר לעצמכם כמה זה מצחיק.

הכתיבה של איימס זורמת אך משכילה, ובעיקר מפגינה שנינות יוצאת דופן לחלוטין. כמעט כל משפט ומשפט בספר גרמו לי לחייך, ואחת לשני עמודים ממש צחקתי בקול רם. מיהודים, דרך הומוסקסואלים ועד בעלי משיכה מינית לאפים, איימס מצליח לכתוב בהומור מרשים על כולם ובכל זאת לשמור על איכות מכובדת ולא להידרדר לזולות לאורך כל הספר עד הסוף האמיץ והמוזר. בקיצור, "התעורר, אדוני!" מזכיר כמה כיף זה לקרוא ספרים; הוא מהספרים האלו שקוראים לאט ומקווים שלא ייגמר.

בשורה התחתונה: שנון באופן מדהים, תענוג!

התעורר, אדוני! / ג'ונתן איימס, ידיעות ספרים ופן, מאנגלית: אסף גברון, 398 עמודים, 2013. המאמר התפרסם במעריב לנוער באפריל 2013.כתיבת תגובה