ביקורת ספר: ציידי הראשים מאת יו נסבו

ציידי הראשים יו נסבו כריכת הספר בעבריתיו נסבו, כידוע, הוא כוכב עולה בשמי הספרות של נורבגיה. נסבו ידוע בכול העולם בעיקר בזכות סידרת ספרי הבלש הארי הולה ("אדום החזה", "נמסיס", "כוכב השטן"). אני מודה, לא קראתי כמעט שום דבר שהוא כתב – "כמעט" מכיוון שקראתי לבני הקטן את הספר "פטנט הפוקים של דוקטור פרוקטור". בהתחלה הצחיק אותי שיש סופר ילדים עם שם זהה לזה של סופר המתח הנורבגי בעל השם העולמי, מעין צרוף מקרים משעשע – אבל מסתבר שיו נסבו הוא גם סופר ילדים, והספר "פטנט הפוקים" גורם לבני הרציני לצחוק בקול רם. כפי שכתבתי בהתחלה לא קראתי את רבי המכר בסדרת הארי הולה (אולי בגלל שהם רבי מכר), אבל אחרי שסיימתי את "צייד הראשים" ברור לי שהמחדל יתוקן. "צייד הראשים" אינו ספר נוסף בסידרת הארי הולה, אבל אחרי שהתוודעתי לכתיבתו הקולחת והמרתק של נסבו, ברור לי שאני רוצה לקרוא עוד דברים שכתב.

לאחר הקדמה כזו, כמעט מיותר לציין שאהבתי את הספר, אהבתי מאוד. הספר סוחף, מעניין, מרתק ומפתיע לפרקים; יש קטעים שיזעזעו חלק מהקוראים העדינים, אבל יש גם קטעים מצחיקים וביזארים.

הספר מספר את קורותיו של "צייד ראשים". למי שלא מכיר את המושג צייד ראשים, כמה מילות הבהרה: אין הכוונה למחסל או לרוצח שכיר;  צייד ראשים הוא מושג המגיע מתחום חברות ההשמה. תפקידו של צייד הראשים הוא למצוא מועמדים למשרות מאוד בכירות או כאלה שדורשות מקצועיות רבה, מסוג המשרות שמועמדים לא מגיעים אליהן דרך מודעה בעיתון, מסיבה פשוטה: המועמד המתאים (כנראה) בכלל לא מחפש עבודה. לרוב הוא מצוי כבר במישרה מעניינת ומאתגרת, ויש לאתר אותו ולנסות לשלוף אותו ממשרתו. בתמורה לשרותיו, מקבל צייד הראשים דמי תיווך נאים.

רוגר, צייד הראשים בספר, הוא לא סתם צייד ראשים, הוא הטוב בתחומו, אדם אינטלגנטי,  מניפולטיבי ומוכשר. עד כאן טוב ויפה, אבל לרוגר יש אישה יפה (אותה הוא מאוד אוהב) ולה תחביב מאוד יקר. על מנת לממן את תחביבה היקר של רעייתו לרוגר שלנו יש תחביב משלו.

מפגש מקצועי של רוגר עם ה"ראש" אותו חיפש זמן רב עבור משרה בכירה בחברה שמייצרת מוצרים בטחוניים מבוססי טכנולוגיית GPS  מעלים את חייו של רוגר על רכבת הרים שמהווה את עלילתו של ספר מרתק זה.

בקושי רב אני מפסיק את תאור העלילה בשלב זה, חשוב לי לא לקלקל ואפילו במעט מהנאתכם בקריאת הספר. רק אומר שהשתלשלות העניינים תוביל את רוגר לסיטואציות נואשות, מביכות, מגעילות, מלחיצות ואף קומיות. דמיינו את כל הדברים שכתבתי יוצאים תחת ידו של סופר מוכשר ורב הבחנה, דייקן ומשכנע, ותבינו עד כמה הספר טוב.

עבודת התחקיר של נסבו בתחומים השונים מאוד משכנעת.  בתור אחד שעבר תחת ידיה של "ציידת ראשים" (גם אם לא הטובה בתחומה), לא יכולתי במהלך הקריאה שלא לחייך לעצמי לאור מהימנות  הדמות שיצר נסבו. עם זאת, נקודה אחת שהפריע לי בנושא בניית הדמויות הייתה נטייה מסוימת לסטראוטיפיות וצביעתן בצבעים ברורים ומנוגדים, נעדרי גוונים ותתי גוונים.

בשורה התחתונה: מומלץ לאוהבי ספרות המתח, וגם לכאלה שאינם חסידי הז'אנר.

ציידי הראשים / יו נסבו, הוצאת בבל ומשכל 2013, מנורווגית: דנה כספי, 322 עמודים. מאמר מאת גבינו.כתיבת תגובה