ביקורת ספר: "אל אשר תלכי" מאת חוה עציוני-הלוי

אל אשר תלכי כריכת הספר"אל אשר תלכי", ספרה החדש של חווה עציוני-הלוי, מתפרסם בסמוך לחג השבועות ועוסק, בין היתר, בכוכבת הראשית של המגילה שנוהגים לקרוא בבית הכנסת בחג זה, רות המואבייה, סבתו של דוד המלך. המחברת עוסקת בשתי תקופות חשובות המתוארות בתנ"ך, תקופת השופטים ותקופת המלכים. היא יוצרת קשר בין רות המואבייה, שחיה בתקופת השופטים, לבין אסנת, הדמות הראשית השנייה ברומן, שחיה בתקופת המלכים. אסנת, האחיינית של שמואל הנביא, נשלחת לבקר את קרובי משפחתה ופוגשת את שם את בניו של ישי, ובהם דוד רועה הצאן שלימים יהיה מלך. הקשר נוצר באמצעות מגילה שמוצאת אסנת בלשכת הספרים בבית ישי ובו מגוללת רות את סיפורה שלה.

הספר סוקר בצורה טובה את המנהגים השונים של שתי התקופות ומאפשר לקוראת המודרנית להבין היטב הן את תפקידה של אישה בתקופת השופטים והמלכים והן את תפקיד המשפחה והבעל. המעבר בין הסיפור של רות לסיפור של אסנת נעשה באופן מאוד ברור וקומוניקטיבי. בתחילת הספר הקוראת נחשפת בעיקר אל סיפורה של אסנת בדרך אל המגילה, ואילו לקראת סופו חל שינוי ועיקר המיקוד עובר לסיפורה של רות. זהו בהחלט רומן עם ערך מוסף שאפשר ללמוד ממנו המון.

אני מאוד אוהבת לקרוא את ספריה של חווה עציוני-הלוי, שמצליחה להחיות ולקרב אלינו את הסיפורים היפים שמתוארים בתנ"ך ובהם הנשים תופסות את מרכז הבמה ומשמשות כגיבורות הסיפור. בזכות שימוש בלשון ציורית, עלילה בנויה היטב ודמויות עגולות שניתן להזדהות עימן ועם העובר עליהן, גם הספר החדש הוא יצירה מעניינת, זורמת ומסקרנת.

בשורה התחתונה: מתאים לנשים שרוצות לדעת עוד על גיבורות התנ"ך וליהנות מרומן בנוי היטב: הדמויות השונות מאפשרות גם לבנות המאה ה-21 להיחשף לתרבות שונה ומיוחדת והשפה המיוחדת שבה משתמשת המחברת יוצרת חיבור מהיר מאוד עם העלילה.  מומלץ!

אל אשר תלכי \  חווה עציוני-הלוי, הוצאת אריה ניר, 2013, עברית, 285 עמודים, מאמר מאת ויולט.2 תגובות

  1. הייתי רוצה למצוא את הספר הזה בפורמט אלקטרוני

  2. היתה לי בצורת ספרים, 3 חודשים לא הצלחתי "להיכנס" לספר כל שהוא…
    הספר הנ"ל, הוא מקסים בתוכנו ועוד יותר בשפתו.
    עכשו, אני סקרנית אם הספר ימצא חן גם בעיני אישי.
    בכל אופן לך חוה: אני מוקסמת משתי היסודות הנ"ל!

כתיבת תגובה