ביקורת ספר: "היוצר פינת החופר", ספרה השני של שרית סרי, הוא חגיגה של משחקי מילים

היוצר פינת החופראחד התחביבים הגדולים של ישראלים, שהוא אולי התשובה הנכונה-תמיד לשאלה "מהי ישראליות", היא לנסות להגדיר ישראליות ולצחוק על מנהגים ישראליים שמובנים ונפוצים רק במחוזותינו. רגע אחד נצחק על אלו שמבקשים לשמור להם על התור כי הם יוצאים שנייה לעשן, ובזה שאחריו נחטט באף ברמזור אדום. הקטע החיובי הוא שאנשים עושים מזה קריירה (ע"ע "סטנדאפ"), או לפחות כותבים ספרים.

כך גם שרית שרי, שנושאת אחריה רשימה ארוכה ומרשימה של תארים – "קומיקאית, סופרת, בלוגרית, קריינית, מדבבת" – הוציאה תחת ידה כבר שני ספרי מתנה חמודים שיציתו בכל אחד ואחת מאתנו זיק של הזדהות ויעלו חיוך על הפנים. הראשון, "תהיו בקשר", יצא 2008, וכעת יוצא ספרה החדש, "היוצר פינת החופר" שמו בישראל.

הספר מורכב מארבעה שערים: בראשון היא "נטפלת" לתופעות מקומיות, כמו צירופים עם תוספות מיותרות בסגנון "לרדת למטה" (לאיפה עוד אפשר לרדת?) או "פרצוף בייבי פייס". היא תוהה מיהו "האזרח הקטן" (מטר שישים ואחד נחשב?), "מלח הארץ" (מזמן הפך למלח גס) ו"הישראלי היפה" (מדובר באחד בלבד? כמו "משלם האגרה"?), או למה גברים הם וורקוהוליקים בעוד הנשים קרייריסטיות וגברים הולכים להשתין בעוד נשים הולכות לעשות פיפי.

בשני מתוארים נושאים אוניברסליים יותר, כמו הנטייה של נשים להתבונן במראה או בכל עצם אחר שמספק להן השתקפות (כולל מראות צד של מכוניות חונות), או האלימות שפשתה בלשון הסלנג שלנו ("היה טעים רצח").

השלישי מתרגם לנו את הכוונות שעומדות מאחוריי ביטויים תמימים. לדוגמה, "אני עברתי דבר או שניים בחיים" (ואתה עוד לא, אז שתוק ותלמד ממני), "את זה אתה אמרת" (אבל לזה בדיוק אני התכוונתי) ו"אז מה אני בעצם אומר?" (בא לי לגנוב זמן מחשבה).

הרביעי מציע הצעות ייעול בתחומים שונים, כמו איך להעלות את הפופולריות של התיאטראות בישראל על ידי שאיבת השראה מתרבות משחקי הכדורגל, או איך להיפטר אחת ולתמיד מהתהייה "האם נעלתי את הדלת?" שבאה כשלוש דקות אחרי שיצאתם מהבית.

כל אלה מוגשים בפורמט מרווח, צבעוני ונעים לקריאה, ועם מגוון עצום של צילומי גרפיטי שלכדה סרי בעצמה. (גם את תמונת הכריכה, אגב, צילמה בעצמה באזור התעשייה בחולון). בשורה התחתונה, מדובר במאה ושבעים עמודים של משחקי מילים מידי אישה שההומור נוטף ממנה, כלומר מתנה מושלמת לבני משפחה או לצייצני טוויטר – לכל אחד שמתענג על סוג ההומור הזה (כמוני).

היוצר פינת החופר / שרית סרי, הוצאת עם עובד, 2013, 175 עמודים.כתיבת תגובה