ביקורת ספר: "יתבטל העולם", רומאן הביכורים של אמיר חרש

יתבטל העולם אמיר חרש"יתבטל העולם" הוא ספר שלא החליט לחלוטין מהו. מותחן? מדע בדיוני? קומדיה? רומן? סיפור אפוקליפטי? הניסיון לשלב את כל הז'אנרים לספר אחד יוצר ספר ארוך ולעיתים לא מגובש.

גיבור הספר, פיליפ בוזגלו, הוא בלש פרטי עייף וציני, אשר ירש משרד חקירות כושל מדודו וכמובן סוחב איתו טראומה ממערכת יחסים כושלת. ניכרת השפעה מובהקת של פיליפ מרלו, גיבורו הספרותי של ריימונד צ'נדלר, אבי האב-טיפוס של הבלש הציני, הקשוח, השנון ובעל הבעיות האישיות, או בגרסתו המקומית ג'וש שירמן הבלש הפרטי, פרי עטו של יאיר לפיד.

עלילת הספר פשוטה: למשרדו של פיליפ בוזגלו, הנמצא בשולי יפו, נכנסת במפתיע גברת ומבקשת ממנו לאתר מישהו, אשר מעטים הפרטים לגביו. זהו בחור מסתורי, אשר מותיר סיפורים קצרים (ומוזרים) במקומות שונים, ועקב כך הוא מבוקש על ידי מספר רב של דמויות. במסגרת חיפושיו פוגש בוזגלו אנשים שונים ומשונים. בחורה צעירה המסייעת לו, אנשי כת מסתורית ומשיחית, נרקומנים, גנבי מתכות, אנשי היי טק, תיירים ודמויות שונות על גבול ההזויות.

הקשר בין הדמויות השונות אינו טבעי לפרקים ונטווה בחוטים גסים. ישנם מקרים בהם חוסר ההיגיון או הקשר בין דמויות הספר גורמות לקושי בהבנת רצף העלילה, מה שגורם לספר להיות מתיש לפעמים. ניכר בספר שחרש הוא כותב שנון ובעל חוש הומור, אבל נדמה לעתים שהשנינות הזו פוגמת בזרימה.

בשורה התחתונה: יכולת הכתיבה, השנינות, חוש ההומור והדמיון המפותח של חרש, לו זה ספרו הראשון, מסייעים לספר בקטעים קשים ומבולבלים. לאוהבי הז'אנר האפוקליפטי בלבד.

יתבטל העולם / אמיר חרש. הוצאת כתר – מפעל קסת לספרי ביכורים, 2013, 436 עמודים. מאמר מאת ישראל כורם.2 תגובות

  1. אני דווקא חושב שהספר בליגה בינלאומית
    הוא ארוז היטב ומפתיע. נהנתי במיוחד מההומור השזור באינטלגינטיות ומהסוף הנהדר

    הדמויות נפלאות. התאהבתי באביגיל, עודדתי את פיליפ והצלחתי לדמיין בחיות את הדוד שהשאיר לו את משרד הבילוש, ואת מנכל מודוס האימתנית

    בשורה התחתונה- לדעתי מומלת לכולם. פשוט כך. לכולם. הטקסט כיפי ומעורר מחשבה בו זמנית

  2. ביקורת המעידה על תשישות מחשבתית ואולם צר כמו גשר צר מאוד.
    הספר עומד בשורה אחת עם ספרדים דומים שיוצאים לאור בכל העולם בשנים האחרונות, השימוש בשפה העברית הוא עדכני ומדויק, השליטה בז'אנרים שונים (כורח מציאות בספרות מהסוג הנ"ל)ובתנועה בזמן ובמרחב (ראה למשל זוכים בפוליצר ובבוקר בשנים האחרונות כמו ה-GOON SQUAD וספרים של איאן) אינה התפזרות אלא דבקות בתכונות האינטרדיסציפלינאריים – אם לא אינטרגלאקטיים של כתיבה עדכנית. אני בטוח שהחוזים עם הוצאות בחול נחתמים בעצם ימים אלה אם לא נחתמו כבר. מומלץ.

כתיבת תגובה