ביקורת ספר: "הפרשה" מאת לי צ'יילד

הפרשה לי צ'יילד כריכת הספרהספר החדש בסידרת ג'ק ריצ'ר מספר לקורא כיצד הכול התחיל. הספר מצטרף לשורה ארוכה של רבי מכר שכתב לי צ'יילד שגיבורם הוא ריצ'ר, שוטר צבאי בדימוס, רב סרן בצבא ארצות הברית המשופע בעיתורי כבוד ובעל קריירה ארוכה של שירות המולדת. בספרי הסדרה אנו פוגשים את ה"בדימוס": רייצ'ר הוא מעין נווד ללא ציוד אישי, ללא כתובת קבועה, ללא טלפון סלולרי או תא דואר אלקטרוני. כל שנחוץ לו הם כרטיס מגנטי להוציא כסף מהבנק (פנסיה צבאית) ומברשת שיניים מתקפלת. כשמתלכלכת לריצ'ר החולצה הוא קונה חדשה – יותר פשוט מאשר לכבס או להסתובב עם מזוודה. אנחנו גם מבינים שמשהו קרה בשליהי השרות של ג'ק שגרם לו לפרוש מהצבא. מה קרה בשנת 1997 שגרם לקצין המוערך והשנוי במחלוקת לעזוב הכול? הספר הזה יספק למעריצי ג'ק רייצ'ר את התשובות לשאלת השאלות: מה הייתה הפרשה שגרמה לרייצ'ר לצאת מהמשחק?

ריצ'ר הוא גיבור ישר ונאמן לאמת הפנימית שלו, אינו יודע פשרות ויעשה הכול בכדי להגן על החלשים ועל הדרך להעניש את הרעים. כשרייצ'ר מעניש עצמות נשברות (בעיקר אפים), כדורים נורים, ולרוב גם פוגעים. הוא לא עוצר עד שהצדק נעשה, והצדק לפי אמות המידה של רייצ'ר הוא צדק מוחלט.

הפרשה מתרחשת ביישוב נידח, שתכלית קיומו היא קרבתו לבסיס צבאי, בו חיים כאלפיים איש. הסידור בין הישוב לבסיס הוא סחר חליפין: הבסיס מספק דולרים בצורות ארנקים של חיילים שיוצאים לאפטרים, והעיירה מספקת לחיילם good time בדמות ברים מקומיים לרוב, ונשים יפות. הכול מתרחש על מי מנוחות עד שבחורה נרצחת. האם הרוצח מהביסיס או מהעיירה? הצבא שולח חוקר מהמשטרה הצבאית לחקור את החברה בבסיס, ואת ג'ק, במסווה של חייל משוחרר, ככינור שני לפקח על השריף המקומי מחוץ לבסיס. כשמניעים פוליטיים מנסים להוריד את ריצ'ר מהפרשה, אנחנו מבינים ששום דבר לא יעצור אותו עד שצדק יעשה והאשמים יובאו לדין.

צ'יילד יודע לכתוב ספר מותח, כזה שבקושי ניתן להניח. כל שאלה שנענית פותח שאלה אחת אחרת מסקרנת יותר. הפרשה נפרשת אט אט, הקצוות פזורים כך שהקורא הסקרן מכיר אותם, אין מדובר בפיתרון קסם שלא הייתם יכולים לחשוב עליו בעצמכם. הגיבור, באמת גיבור, אמות המידה שלו הן מוחלטות והגורו שלו, כך נחשף בספר, הוא לא אחר מאשר מרתין לותר קינג.

הספר ממולץ לכל אוהבי ג'ק ריצ'ר, למרות שחובבי ריצ'ר לא צריכים המלצה, הם מכורים. למי שעוד לא לא התמכר לסדרה, אין מקום טוב יותר להתחיל מאשר ההתחלה.

הפרשה / לי צ'יילד, מאנגלית: איה מלמד, הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2013, 430 עמודים. מאמר מאת גבינו.כתיבת תגובה