ביקורת ספר: ויולט ממליצה על "סטאבט מאטר", נובלה מאת טיציאנו סקארפה

סטאבט מאטר טיציאנו סקארפה כריכת הספר"סטאבט מאטר" הוא שמה של הנובלה החדשה של הסופר, המשורר והמחזאי האיטלקי טיציאנו סקארפה, וגם שמו של מזמור קתולי מהמאה ה- 13 שעוסק בסבלה של מריה, אמו של ישו, בזמן צליבת בנה. מדובר במזמור בעל המעמד הגבוה ביותר מבין המזמורים שנכתבו בימי הביניים' והוא הולחן על ידי מלחינים רבים ומפורסמים ומושמע עד היום בכנסיות הקתוליות. אחת הגרסאות המפורסמות ליצירה הולחנה על ידי דון אנטונטיו ויוואלדי.

ויוואלדי, מגדולי המלחינים האיטלקים בתקופת הבארוק, נולד בונציה והיה כנר וכומר. אהבתו למוזיקה והשפעתו עליה ניכרים עד היום בעולם המוזיקה הקלאסית. חלק ניכר מחייו הוא העביר בלימוד כינור באחד מארבעת מוסדות היתומים בוונציה – "מוסד המחסה, החסד והרחמים". בנות המוסד קיבלו הכשרה מוזיקלית – למוסד הייתה מקהלה ותזמורת מפורסמות אשר לווי את תפילות הכנסייה ומשכו אליהם מאזינים ומתפללים רבים, אף ממחוץ לאיטליה. דון ויוואלדי כתב יצירות רבות עבור המקהלה ותרומתו למוסד זה הוכרה במהרה.

הנובלה עוסקת בצ'יצ'יליה, נערה יתומה המתגוררת במוסד בו מלמד דון ויוואלדי. הקורא פוגש את צ'יצ'יליה בגיל שש עשרה, כאשר במהלך הימים היא מנגנת בכינור ומעתיקה תווים, ובמהלך הלילות היא כותבת על גבי דפי תווים מכתבים לאמה, אותה לעולם לא פגשה ואינה יודעת דבר עליה. במהלך הנובלה הקצרה, 117 עמודים בדיוק, נחשף הקורא אל הדיאלוג אותו מנהלת צ'יצ'יליה עם דמות המלווה אותה במהלך הלילות ואל מחשבותיה, תפישותיה והרגשותיה ביחס למוזיקה. כמו כן מכיר הקורא את דון אנטוניו ויוואלדי, המורה לכינור.

הנובלה קצרה אך מעניינת, התפישות אותן מביע המחבר ביחס למוזיקה, למשפחה ולחברה של וונציה בשנות הבארוק מרתקות ומרחיבות את הדעת. סיפור העלילה בנוי היטב ודמותה של צ'יצ'ליה מעוררת חמלה, אהבה ואף הערכה רבה.

הנובלה מומלצת לכל אוהבי המוזיקה, שכן היא כוללת התייחסויות רבות ליצירות שנכתבו באותה תקופה, לכלי הכינור המיוחד וכן לתחושות שמעוררת מוזיקה בקרב שומעיה ואוהביה. התרגום לעברית מאוד זורם וקולח, ואף מעביר תחושה של קלילות וחדשנות.

בשורה התחתונה: אחת הנובלת המעניינות והחדשניות ששווה להרים מן המדף ולקרוא. פשוט תענוג, כן ירבו!

סטאבט מאטר / טיציאנו סקארפה, הוצאת מחברות לספרות, 2013, מאיטלקית: מונה גודאר, 117 עמודים. מאמר מאת ויולט. כתיבת תגובה