ביקורת ספר: הרלו קובן יודע את העבודה ב"תישאר קרוב"

תישאר-קרובהנוער לא קורא? זה רק מפני שהספרים הראשונים שדוחפים לו ליד כדי לפתות אותו הם פשוט משעממים. תנו לתלמידי כיתה ח' לקרוא מותחן טוב, ותראו איך תוך כמה שנים הם גדלים להיות קוראים קבועים, ואולי אפילו עם טעם אנין יותר. אם כבר, התעלומה האמיתית היא איך רק אחד מהספרים של הרלן קובן – סופר יהודי אמריקאי שמוציא רב מכר חדש בכל שנה כבר די הרבה זמן – עובד לסרט קולנוע באורך מלא. הם קלילים, קצביים ומלאי אקשן, ולא שוכחים להציג את הדמויות באור אנושי למרות שיהיה חטא לקרוא להם עמוקים. נשמע טוב, לא?

כרגיל בשנים האחרונות אצל קובן, העלילה מתחילה בהילוך גבוה, ישר אל תוך האקשן. יש לנו אם פרברית שחייה המשעממים מתחילים להימאס עליה, בדיוק כשסודות אפלים (הביטוי שמתאים לכל ספר וספר של קובן) מעברה מתחילים לעלות לפני השטח; צלם מיואש שנרדף גם הוא על ידי אירוע מהעבר; וחוקר משטרה שמקרה היעדרות לא מפוענח טורד אותו כבר 17 שנה. עליהם נוספות עוד ועוד דמויות, כל אחת עם התסביכים שלה, ואף אחת לא נשארת פסיבית או מתבזבזת.

"תישאר קרוב" הוא מהספרים האלו שמתחילים לקרוא ולא מניחים עד העמוד האחרון. אם קובן עובד על פי נוסחה קבועה (סביר להניח), היא פשוט עובדת. הפעם, לשם שינוי, קוראים ערניים מאוד יוכלו לזהות את פתרון התעלומה עוד לפני העמוד האחרון, מה שמוסיף טעם טוב לעסק; אבל רובם פשוט ידהרו בקריאה בלי שהות לעצור ולחשוב. הכתיבה קלילה, ההומור הדק פחות מעצבן מהרגיל, העלילה רצחנית ומהירה וכבונוס יש לנו אפילו מסרים פנימיסטיים. אין מה לומר, הרלן קובן לגמרי יודע את העבודה, ואפשר לפרגן ולומר שזה אחד הטובים שלו מהזמן האחרון.

תישאר קרוב / הרלן קובן, מאנגלית ירון פריד, הוצאת ידיעות ספרים, 383 עמודים. המאמר פורסם במעריב לנוער ביוני 2013. 

ציטוט לאוסף: "גברים גדולים יכולים להפוך לאנשים קטנים כל כך מהר." (עמוד 366)כתיבת תגובה