ביקורת ספר: על המהודרה החדשה ל"פרנהייט 451" מאת ריי ברדבורי

ריי ברדבורי פרנהייט 451 הוצאה מחודשתפרנהייט 451 הוא ספר דיסטופי, על עולם אחר, שונה ומפחיד; עולם הפוך, שונה מזה המוכר והרגיל. עולם בו מאחר ואין חשש יותר שיפרצו שריפות, מוסבים בו הכבאים ליחידות לשריפת ספרים. עולם בו קריאת הספרים אסורה על פי חוק ועל הכבאים (באופן אירוני) לשרוף את הספרים. עולם בו השלטון שולט על האנשים דרך יצירת ריקנות נפשית וטשטוש משמעות האושר עד היעלמותו.

הספר, שיצא לאור לראשונה ב-1953, וכעת זוכה לתרגום מחודש, חזה את פני העתיד בצורה מסויימת: שלטון המדיום הטלוויזיוני על המחשבה האנושית וקביעת סדר היום הגורם לסוג של קיבעון מחשבתי.

ניתן לומר כי הוא היה גם תולדה של הדור בו נוצר, מכיוון ששנים לא רבות קודם יציאתו הוכח כי במקום בו ישרפו ספרים ישרפו גם אנשים. נוספת על כך המלחמה הקרה, שהתרחשה בשנות כתיבת הספר, בה חופש הדיבור, הביטוי ואף המחשבה היו מוגבלים באזורים מסויימים.

הסיפור פשוט, ובכך למעשה מתעצמים הן הקסם שהוא מהלך מחד והן האימה שהוא מפיל מאידך. גאי מונטאג, הכבאי (קרי שורף הספרים) המבצע את מלאכתו נאמנה מבלי להטיל ספק בהיגיון השורר בה או בתועלת הנובעת ממנה, פוגש את קלאריס, ילדה מוזרה, "עתיקה" לפי הגדרתה, השואלת אותו שאלות מוזרות הגורמות לו לחשוב, דבר שבעולמו הנוכחי הוא אינו עושה.

גאי מתחיל לפקפק בהגיון של עולמו, בחייו עם אשתו ובסדר הטמון בעולם. כאשר הוא מתחיל לקרוא את הספרים האסורים ולהבין את "הסכנה" הטמונה בהם לשלטון הקיים מתחיל מעין סחרור בחייו.

"פרנהייט 451" הקדים את זמנו. ניתן למצוא במציאות שלו השלכות רבות על עולמנו כיום, גם במרחק של שישים שנה מיציאתו לאור. האטימות לסביבה, הרדידות המחשבתית, המראה החיצוני כחזות הכל והמראה שהניצבת מול פני הקורא מטרידים ומעוררים מחשבה. גם שמו הסימבולי של הספר, שהוא למעשה הטמפרטורה שבה נייר מודפס בוער, מהווה נדבך נוסף במעמדו של הספר כאחד מספרי הקלאסיקה המרתקים של המאה הקודמת.

פרנהייט 451 / ריי ברדבורי. כנרת זמורה ביתן 2013, מאנגלית: נועה מנהיים, 171 עמודים. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה