ביקורת ספר: "גרזן" מאת גארי פאולסן

גרזן גארי פאולסן כריכת הספרהסופר האמריקאי גארי פאולסן כתב למעלה ממאתיים ספרי הרפתקאות, רובם מבוססים על אירועים שקרו לו במהלך חייו האישיים. סיפור ההישרדות וההרפתקה עוצר הנשימה  "גרזן" הוא ספרו המצליח ביותר, הנמכר ב- 4.5 מיליוני עותקים מאז שיצא לאור לראשונה לפני עשרים שנה.

בריאן רובסון הוא נער בן שלוש עשרה שהוריו התגרשו. בריאן חי עם אמו בארצות הברית ואביו חי ביערות הצפוניים של קנדה. בתחילת הספר הוא נוסע בפעם הראשונה לבקר את אביו, דבר המצריך טיסה במטוס פרטי קטן בו נמצאים רק הוא והטייס. במהלך הטיסה מתרחש אסון: המטוס מתרסק ובריאן מוצא את עצמו לבד במקום לא נודע, כשבידו גרזן שאמו נתנה לו לפני הטיסה ומעיל הרוח הקרוע שלו. מהר מאוד הוא מגלה שכדי לשרוד ולהישאר בחיים אין לו זמן לכעס, ייאוש ורחמים עצמיים, והוא זקוק לכל האומץ, הידע והנחישות שיש בו.

על פי התקציר האחורי ציפיתי לסיפור מרתק על חיים בטבע כשלצדך גרזן בלבד, ואכן הסיפור היה מרתק מאוד (והוכיח שגרזן יכול להיות שימושי ביותר). הקריאה זורמת והעלילה מעניינת ומיוחדת; אפשר למצוא בסיפור קטעים מרגשים וקטעים מפחידים. יש לציין שהוא אינו אלים מדי לקוראים צעירים כפי שסביר לחשוש, הוא פשוט מספר את הרפתקאותיו של בריאן. גם אל העובדה המפריעה מעט שבספר מככבת רק דמות אחת מתרגלים: עם ההתקדמות בקריאה העלילה הפכה למושכת ומרתקת יותר.

בשורה התחתונה: סיפור הרפתקאות עוצר נשימה. מומלץ בעיקר לבני נוער מגיל 12 ומעלה אך גם למבוגרים.

גרזן / גארי פאולסן, מאנגלית: דידי חנוך, הוצאת אורים, 2013, 157 עמודים. מאמר מאת דפנה תגר.תגובה אחת

  1. אתם צודקים. קראתי את הספר והוא ללא ספק ספר מצוין

כתיבת תגובה