המלצה חמה: "רבקה" מאת דפני די-מורייה

רבקה - דפני די-מורייהבמרכז העלילה של "רבקה", הרומאן הכי מוצלח ומפורסם של דפני די-מורייה, סופרת ומחזאית ממשפחה בריטית מיוחסת, גיבורה חסרת שם ממוצא עני שעובדת כבת לוויה לאישה אמריקאית מבוגרת ועשירה בעת טיוליה באירופה. כאשר מגיעות שתי הנשים למונטה-קרלו, פוגשת גיבורת הרומן בנסיך על הסוס הלבן: בחור מקסים בשם דה וינטר, אלמן טרי ועשיר בעל מראה נאה ויורש של אחוזה מפוארת.

באמצעות הקשרים החברתיים של הגברת האמריקאית אצלה עובדת הגיבורה, היא מכירה את מקס דה וינטר. ולאחר שהמעסיקה נופלת למשכב והגיבורה נותרת כמה ימים לבדה במונטה-קרלו, היא פוגשת בשנית במקס דה וינטר ומתאהבת בו. זמן קצר לאחר מכן, מקס מציע לה נישואין. היא כמובן מסכימה, והם נישאים ונוסעים לירח דבש באיטליה. רק לאחר שהם עוזבים את איטליה ושבים לאנגליה, לאחוזת מנדרלי רחבת הידיים של מקס, מגלה הגיבורה על רבקה, אשתו הראשונה של מקס. החל מאותו רגע, הקורא נחשף להתמודדות של הגיבורה עם רבקה, האישה המושלמת, צוות המשרתים שהעריץ אותה והאחוזה. המשולש והמתח שבין הדמיות והטבע הוא הנושא המרכזי בו עוסק הרומן.

דה-מורייה מצליחה לתאר באופן מופלא את הצמחייה והנוף סביב האחוזה, שבצדה האחד יער קסום ובצדה השני ים סוער. הרומאן משלב באופן משובח את ההתמודדות של הגיבורה עם החיים באחוזה לצד הטבע הפראי שמחוץ לה. תיאורי הנוף בולעים את הקורא לתוך העלילה ומקשים מאוחר יותר להתנתק מהרומן המרתק הזה.

העלילה מורכבת ומתפתלת בלי סוף לאורך כל הרומן ומאוד קשה להניח אותו מהיד. למרות אורכו הנרחב (472 עמודים), הוא מאוד מעניין וקריא. דמות הגיבורה הראשית, שאין לה אפילו שם, בנויה היטב, וכך גם הדמויות השונות שמקיפות את הגיבורה ומאפשרים לקורא להבין בצורה טובה יותר את התהליך שהיא עוברת.

הרומן כבר תורגם בעבר, אך כעת יוצא לאור תרגום חדש ונהיר יותר לקורא המודרני. לצד העריכה, שניהם מקלים על קריאת הרומן ומחזקים את היותו אחד הרומנים הטובים שנכתבו במאה העשרים.

הז'אנר אליו משתייך הספר נחשב מתח גותי; מבקרים רבים השוו את הכתיבה של דה-מורייה לכתיבה של שרלוט ברונטה (מחברת "ג'ין אייר" איתו הרומאן מתכתב לא מעט) ולכתיבה של צ'רלס דיקניס. אם אהבתם את דיקנס או את ברונטה, אתם פשוט חייבים לקרוא את "רבקה".

בשורה התחתונה: רומאן משובח במסגרתו הקורא נחשף לתהליך ההתבגרות של הגיבורה הראשית ולהתמודדתה עם הבחירות שעשתה בחייה ועם הדמויות השונות שמקיפות אותה. מומלץ בחום.

רבקה / דפני די מורייה, מטר, 2013, מאנגלית: צילה אלעזר, 472 עמודים. מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה